Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Mrtvý z trosek domu zasaženého v Aškelonu raketou byl palestinský otec šesti dětí z okolí Hebronu

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

AŠKELON – Muž, který byl nalezen pod troskami domu v Aškelonu, který v noci z pondělka na úterý 13. listopadu zasáhla raketa z Gazy, byl identifikován jako osmačtyřicetiletý Mahmúd Abu Asabe z města Chalchúl nedaleko Hebronu na Západním břehu. V Izraeli pracoval už 15 let, přes týden zůstával v Izraeli a na víkendy se vracel domů. V jeho aškelonském bytě se nacházela ještě žena, rovněž Palestinka, která zásah raketou přežila a byla odvezena se středně těžkými zraněními do nemocnice a zdravotního centra Barzilay. Její totožnost není známa. „Mahmúda jsem naposled viděl minulý pátek u příbuzných v Chalchúlu. Když se naše rodina dozvěděla dnes ráno o jeho smrti, hluboce nás to zarmoutilo,“ řekl v úterý Imad Abu Asabe, strýc zesnulého. Mahmúd Abu Asabe za sebou zanechal manželku, dvě dcery a čtyři syny, z nichž jeden je na studiích v Rusku a nejmladšímu jsou 4 roky.

Mezi posledními příspěvky na Facebooku zabitého Abu Asabeho byla fotografie rakety zachycené protiraketovým systémem nad Ašdodem a k tomu komentář: „Teď v Ašdodu. Bůh buď milostiv.“ „Večer, jen několik hodin před tím, než se to stalo, jsme s ním mluvili. Říkal, že situace je velmi vážná a děsivá a že se musí vrátit domů dokud válka neskončí. Že by se rád vrátil už teď, ale nesežene taxík,“ sdělil pro Jediot Acharonot jeho syn Bašír. „Předtím, než šel táta spát nám řekl, že zavolá ráno, jestli je už na cestě z Aškelonu domů. Čekali jsme, zkoušeli jsme se mu několikrát dovolat, ale on to nebral,“ dodal ještě jeho syn.

Obyvatelé Aškelonu mají po zaznění sirén 30 vteřin na to, aby se schovali v nejbližším protiraketovém krytu. V tomto případě byl tím nejbližším veřejný kryt stojící až 10 metrů od budovy, kde Abu Asabeh bydlel, v těsné blízkosti místní synagogy. Bytový dům, kde Abu Asabe bydlel, vlastní kryt neměl. Podle záchranářů mohl Abu Asabe přežít, kdyby se nacházel v místnosti blíže k vnitřku domu. Ačkoliv celá jedna strana bytu vyletěla do povětří, sbírka láhví od whisky pečlivě seřazená v obýváku se ani nepohnula.

„Co se stalo Mahmúdovi bylo boží vůlí,“ řekl jeho strýc listu Times of Israel strýc Imad s tím, že on i jeho rodina jsou proti raketovým útokům na Izrael i proti izraelským náletům v Gaze. „Chceme, aby to už celé přestalo. Už nechceme vidět další oběti,“ řekl.