Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Mladé Češce žijící v Izraeli by hrozilo až pětileté vězení, pokud by narukovala do IDF

15. 6. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Diplomatickou roztržku mezi Českou republikou a Izraelem minulý měsíc zapříčinil případ mladé Češky žijící v Izraeli. Ona i ostatní držitelé českého občanství, kteří trvale žijí v této zemi, by se mohli lehce ocitnout v českém vězení. Až pětileté odnětí svobody by jim hrozilo v případě, že by narukovali na povinnou vojenskou službu do izraelské armády. Podle zákonů České republiky je totiž služba v armádě cizího státu trestným činem. O případu informovalo izraelské rádio Galatz. Téma zákazu českých občanů sloužit v cizí armádě vyvstalo na schůzce izraelského náměstka ministra obrany Eliho Ben-Dahana s jeho českým protějškem Tomášem Kuchtou, který Izrael navštívil ve dnech 5. až 7. června. Během setkání se dostalo jak na téma koordinace bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi, tak na příběh mladé české ženy, která v Izraeli žije již několik let se svou matkou, která se provdala za izraelského občana.

Dcera, jež obdržela povolávací rozkaz, nejprve v náborové kanceláři netušila, že by mohl nastat nějaký problém. Prošla různými koly náborového procesu a poté, co dostala termín svého narukování, do nějž jí zbýval ještě měsíc, obrátila se na vojenský úřad a zažádala, aby jí vojenská služba byla změněna na službu civilní. Armáda, která neměla v tu dobu ponětí, jaký skutečný důvod se za žádostí skrývá, ji nejprve zamítla. Teprve až po intervenci náměstka ministra obrany Eliho Ben-Dahana byl proces narukování dívky do armády pozastaven.

„Bylo pro nás velmi důležité dospět k úspěšnému řešení tohoto problému a vyhnout se tak diplomatickému incidentu. Naše vztahy s Čechy jsou nám drahé a důležité,“ řekl náměstek ministra Ben-Dahan. Mluvčí IDF dodal, že případ byl prozkoumán a v nejbližších dnech by česká občanka měla obdržet odpověď, avšak poté, co vyšlo najevo, že narukování do armády by dívce způsobilo problém v její zemi, bude postupováno s ohledem na to.

„Je samozřejmé, že bylo třeba dojít v tomto případě k nějakému řešení, aby ta dívka neskončila ve vězení a jsem rád, že se stát Izrael zachoval takto logicky,“ řekl Karel Pažourek z českého velvyslanectví v Tel Avivu.

Tento příběh a incident s ním spojený však upozornil podle rádia Galatz na důležitou otázku. Totiž, zda všichni držitelé českého občanství v Izraeli, kteří sloužili v jeho armádě, by se měli obávat možného trestu vězení, až napříště poletí na dovolenou do Prahy.