Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Letoun společnosti Etihad poprvé veřejně přistál v Tel Avivu. Nesl 16 tun zdravotnické pomoci pro Palestince

21. 5. 2020, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Šestnáct tun zdravotních pomůcek pro Palestince podle OSN dopravil letoun společnosti Etihad v úterý 19. května do Izraele. Jednalo se tak o první veřejně známý komerční let mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem. I když Abú Zabí a Jeruzalém spolu nemají žádné diplomatické styky, je vidět, že vztahy se udržují na veřejnosti skryté úrovni. Podle izraelského vládního představitele nákladní letoun dopravil humanitární pomoc palestinské samosprávě, kterou poskytly SAE skrze World Food Program. Sám let byl organizován za pomoci izraelské vlády.

Bílý letoun společnosti Etihad, avšak pouze v bílé barvě bez jakýchkoliv log či označení, přistál na mezinárodním letišti Ben Gurion v úterý kolem 9. hodiny ráno, těsně poté, co se zdálo, že vykonává okružní let přes Irák a Jordánsko či Turecko.

Také Etihad, státní dopravce Spojených arabských emirátů, potvrdil přistání svého letadla na izraelském letišti Ben Gurion, ale vládní představitelé země na opakované žádosti o vyjádření médiím neodpověděli. Emirátská státní zpravodajská agentura WAM vydala prohlášení, v němž stálo, že bylo doručeno „16 tun ochranných masek, zdravotních pomůcek a ventilátorů pro zastavení pandemie COVID-19 a jejího dosahu na palestinská okupovaná území“.

„Jedná se o mezinárodní krizi, která vyžaduje mezinárodní reakci. Spojené arabské emiráty jsou vděčné UNESCO za usnadnění podpory palestinskému lidu a za neúnavné úsilí OSN koordinovat a pomáhat celosvětovému boji proti pandemii,“ sdělila Lana Zaki Nusseibeh, vyslankyně SAE do OSN. Ani Nikolaj Mladenov, speciální vyslanec OSN pro mír na Blízkém východě, nezmínil účast Izraele na akci. „SAE jsou důležitým partnerem, jehož dlouhodobá podpora míru a palestinského lidu v této době je velmi ceněna. Globální solidarita je v zájmu všech,“ řekl.

Spojené arabské emiráty byly založeny roku 1971 sedmi šejky. Na rozdíl od dalších zemí Perského zálivu je s Židy nepojí žádná výraznější společná historie. I když SAE neuznávají Izrael diplomaticky, izraelským vládním představitelům bylo v minulosti umožněno zemi navštívit a dokonce má Izrael v Abú Zabí své malé zastoupení, které reprezentuje jeho zájmy v Mezinárodní agentuře pro energii z obnovitelných zdrojů. Poté, co v roce 2018 izraelský sportovec Sagi Muki získal zlato na Grand Slamu v judu, který se konal v Abú Zabí, zazněla zde poprvé i izraleská hymna. V tomto roce směli také izraelští sportovci reprezentovat svou zemi izraelskou vlajkou. Ještě o rok předtím tomu tak nebylo a vítězství izraelského judisty Tala Flickera provázela hymna judistické federace.