Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Jordánsko nazvalo smrt svého občana, jenž pobodal policistu v Jeruzalémě, „otřesným zločinem“

13. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/AMMÁN – Jordánsko viní Izrael za smrt svého občana, Mohameda Abdullaha Salima al-Kassjiho (57), který do Jeruzaléma zavítal jako turista. O život přišel v sobotu 13. května, když ve Starém městě u Lví brány opakovaně pobodal izraelského policistu do krku a horní části těla, přičemž mu způsobil středně těžká zranění. Ten na útočníka přesto vystřelil a způsobil mu smrt. Podle mluvčího jordánské vlády Mohammada Momaniho se jedná o „odporný zločin“, ve svém prohlášení však zcela vynechal skutečnost, že se ze strany Jordánce jednalo o útok. Namísto toho sdělil, že „izraelská vláda, která je okupující silou, nese odpovědnost za střelbu na jordánského občana, která vedla k jeho smrti.“ Sedmatřicetiletý policista byl převezen s poraněními krku a hlavy do nemocnice Šaarej Cedek, kde se nachází při vědomí a ve stabilizovaném stavu. Izraelská policie vyšetřuje, zda byl útok nacionalisticky motivovaný, anebo zda se jednalo o mentálně nestabilního jedince. Zatčen byl rovněž majitel jednoho stánku nedaleko Lví brány, který útok viděl a zabránil dalšímu kolemjdoucímu, aby šel policistovi na pomoc.

Policie ještě měla prohledávat hotel, kde byl útočník ubytován, a předvést k výslechu jednoho z organizátorů výletu. V sobotu večer pak zveřejnila záznam z bezpečnostní kamery, který zachycuje útok tak, jak se v ulicích jeruzalémského Starého města stal. Při útoku byl podle paramediků z Magen David Adom lehce zraněn další člověk, který utrpěl bodná zranění do ruky.

Tento útok se stal jen dva dny poté, co bylo ve čtvrtek zahájeno soudní řízení s Džamilem Tamimim (51), který minulý měsíc v jeruzalémské tramvaji pobodal a usmrtil britskou studentku Hannah Bladonovou. Minulou neděli přišla o život šestnáctiletá Palestinka, když se u Damašské brány o pokřiku „Alláhu akbar“ snažila nožem napadnout hlídkující vojáky. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví se mělo jednat o Fatimu Hadžidžiovou (16) z Qarawat Bani Zeid, obce severně do Ramalláhu.

Video: Průběh útoku, jak jej zachytila bezpečnostní kamera.


Video z palestinského kanálu Quds News Network: