Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jeruzalémský vrchní sefardský rabín má být prošetřován za své výroky o „trestu smrti pro gaye“

22. 11. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Na budově Vrchního jeruzalémského rabinátu se v neděli 20. listopadu ráno objevila duhová vlajka. Je to další kapitola v politickém sporu kolem výroků jeruzalémského vrchního sefardského rabína Šlomo Amara, který nedávno prohlásil, že Tóra zavazuje k zabíjení gayů, leseb, bisexuálních a transgender osob. Řada lidí na rabína již podalo na rabína trestní oznámení pro vyzývání k vraždě. K zodpovědnosti za noční čin ze soboty na neděli se přihlásili mladí aktivisté ze strany Merec. Vše začalo rozhovorem pro deník Israel Hajom, v němž vrchní jeruzalémský rabín Šlomo Amar prohlásil, že se odmítl zúčastnit šlošim (smuteční bohoslužby 30 dní po pohřbu) šestnáctileté Širy Bankiové, kterou při minulé Pride Parade v Jeruzalémě zavraždil ultraortodoxní muž Jišaj Schlissel z Modiin Ilit. Schlissel tehdy vpadl do průvodu s nožem a kromě zavražděné pobodal šest dalších lidí. Stalo se tak krátce poté, co si odseděl deset let za pobodání několika lidí na Jerusalem Pride Parade v roce 2005.

„Požádali mne, abych přišel. Odmítl jsem. Napsal jsem jim dopis, v němž jsem vyjádřil hluboký smutek a nejsilnějšími slovy se ohradil proti tomu, co ten muž (Schlissel) učinil. Na druhou stranu jsem jim napsal: vyzývám vás, pokud chcete duchovně pozvednout její duši (k nebesům), přijměte výzvu k napravení svých špatných způsobů. Toto je něco, co je zakázáno v Tóře. Dal jsem jim jako podmínku (své přítomnosti), že celý dopis nahlas přečtou. Chtěli číst jen polovinu. S tím jsem nesouhlasil,“ dodal vrchní sefardský rabín s tím, že jeho přítomnost na obřadu by byla „znesvěcením Boha“.

V rozhovoru mělo jít původně o reformní Židy

Jádrem rozhovoru, který vyvolal celou kauzu, měly být původně plány na zřízení smíšené části u Západní zdi. Šlomo Amar se pustil do reformních Židů, které prohlásil za „zlé“. „V Izraeli není moc reformních Židů. Importují to sem, tuhle kulturu. To, co dělají, je pobuřování. Není to záležitost osobního utrpení. Je to politika. Snažím se mluvit mírně, ale nebudu se vyhýbat tomu, abych mluvil o reformních židech jako o ohavnosti. Nebudu měnit, co je psáno v Tóře.“ V souvislosti s reformními židy dále citoval Nu 16,26: „Odstupte od stanů těchto svévolných mužů a nedotýkejte se ničeho, co je jejich, abyste nebyli smeteni spolu se všemi jejich hříchy.“ – Mojžíšova výroku, týkajícího se jeho protivníka Kóracha (kterého dle biblického líčení pohltila zem).

V návaznosti na genderové otázky kolem Západní zdi dospěl rozhovor právě k LGBT komunitě a výrokům, které se staly předmětem nyní již politického sporu. Rabín prohlásil, že homosexualita není vrozenou tendencí: „Nesmysl, je to chtíč, který člověk může překonat jako kterýkoli jiný, pokud chce.“ LGBT komunitu prohlásil za „kult zvrácenosti“ a uvedl, že „Tóra ukládá vydat je na smrt“.

Politický spor a desítky trestních oznámení

Výroky vyvolaly emotivní reakce: krátce po zveřejnění interview podala Shirley Charlie Kleinmanová, na policejní stanici v Tel Avivu stížnost (odpovídající trestnímu oznámení) za podněcování k vraždě skupiny osob. Na Facebooku pak vyzvala k podávání stížností i další. Dosud jich policie obdržela několik desítek, od jednotlivců i skupin.

Proti rabínovým výrokům se ohradilo také několik poslanců a veřejně známých osobností. Yael Germanová (Ješ Atid) a Meirav Michaeliová (Sionistický tábor) žádají ministra pro náboženské záležitosti Davida Azoulaye a premiéra Benjamina Netanjahua o odvolání Amara z postu vrchního jeruzalémského rabína.

Pro Izrael, který se dlouhodobě vykazuje vysokým standardem LGBT práv a státní podporou pochodů hrdosti, je to problematická situace. Vrchní rabíni jsou placeni z veřejného rozpočtu jako státní úředníci. Zároveň jsou autoritami v náboženských otázkách, v nichž nevycházejí ze sekulárních norem. Otázka LGBT osob je jen jednou z mnoha oblastí, v nichž na sebe sekulární a náboženské hledisko narážejí.

Pomalovaný chodník

V neděli 19. září se konala „Jerusalem Party“ – demonstrace vyjadřující nesouhlas s rabínovými výroky a žádající jeho odvolání. V noci předtím skupina studentů z pobočky strany Merec při Hebrejské univerzitě zavěsila nad vchod rabinátu duhovou vlajku a šest duhových pruhů nakreslila na chodník před budovou. Přivolaná policejní hlídka vše zdokumentovala. Po pachatelích dlouho pátrat nemusela, přihlásili se k činu na Twitteru, kam vyvěsili i vlastní dokumentaci a skupinové foto.