Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jeruzalém má nového starostu. Stal se jím ve druhém kole voleb Moše Lion

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli právě proběhlo druhé kolo komunálních voleb. Zatímco v obcích, kde jeden z kandidátů získal v prvním kole víc jak 40 % hlasů, a stal se tak vítězem podobně jako v Tel Avivu, kde 30. října obhájil svůj post dlouholetý starosta Ron Chuldai, druhé kolo neproběhlo, jinde, včetně hlavního města, se volilo i v úterý 13. listopadu. Asi nejsledovanější tedy byla volba nového starosty Jeruzaléma. Tím se stal Moše Lion, když porazil 51,48 % ke 48,54 % protikandidáta Ofira Berkoviče. Moše Lion se narodil v roce 1961 na jihu Tel Avivu do mizrachi rodiny s tradicí synagogálních kantorů. Jeho otec pocházel z řecké Soluně, matka z jemenského města Aden. Je představitelem generace, která se již dobře adaptovala v izraelské společnosti a zároveň se dokázala i hrdě hlásit ke svým kořenům: Získal titul na ekonomické fakultě Bar Ilanovy univerzity v Beer Ševě a zároveň se už během vojny proslavil albem sefardské náboženské hudby „Machzor Saloniki“.

Politicky měl od počátku své kariéry blízko ke straně Likud. Té poskytoval finanční a poradenské služby už jako spoluzakladatel firmy Yitzchaki&Co (spolu s Avigdorem Yitzchakim 1991) a po prvním zvolení Benjamina Netanjahua premiérem (1996) se stal vedoucím kanceláře vlády. Ve svém působení dlouhodobě propojuje prvek ekonomického managementu a sefardské tradiční zbožnosti. Jeho stranou není Šas, pravicově-náboženská strana „strážců Sefaradu“, nýbrž právě nacionálně (a tedy izraelsko-univerzálněji) laděný Likud. Přitom zde několikrát vystoupil při setkáních Benjamina Netanjahua s „ikonami“ mizrachi scény, například v roce 1997 kabalistou rabínem Jicchakem Kadurim (1898-2006). Na jeruzalémské radnici působil už v minulých letech, mimo jiné jako šéf rezortu městského rozvoje.

V čele jeruzalémské radnice se tak vystřídají mimo jiné dvě podoby Likudu: Lionův předchůdce Nir Barkat, který již letos nekandidoval, pocházel z aškenázské intelektuální rodiny, spojené s Hebrejskou univerzitou. Ve svém úřadu propojoval národní pozice Likudu (Jeruzalém jako sjednocené hlavní město židovského státu) se snahou o úspěšnost města v oblasti high-tech i turistiky (v tomto směru prosazoval též programy rozvoje východní, arabské části města). – Lion však Jeruzalém dobyl „odspodu“, přes Beer Ševu a její (nábožensky a pro-Likud orientovanou) Bar Ilanovu univerzitu, přes ultraortodoxní telavivské předměstí Bnei Brak, s poněkud jinou životní zkušeností.

Závěrem je důležité si povšimnout, kdo je tady, byť těsně, poraženým: Lionovým protivníkem byl nezávislý sekulární kandidát Ofir Berkovič (35 let). Jeho hnutí „Hitorerut Jerušalajim“ („Osvěta Jeruzaléma“) podporuje „tolerantní a kreativní sionistické obyvatele“. Některé jeho projekty (např. revitalizace bývaého jeruzalémského nádraží) jsou sice zajímavé, ale svým spojením s alternativní kulturou a různými podobami sekulárního západního života nejsou moc přitažlivé pro charedi/ultraortodoxní voliče. Nekompromisní levičáky žijící v post-sionistické éře zase odpuzuje Berkovičovo jasné přihlášení k sionismu. A tato kombinace programu ho sice již v minulosti vynesla na pozici druhého muže Jeruzaléma, ale zatím nikdy na místo první.