Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jde to! V Jeruzalémě, včetně Starého města, ubývá bariér

24. 9. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Památky a uličky Starého města jsou nyní přístupnější lidem na vozíku. Letní sezóna ukázala, že toto by mohla být inspirace pro další historická města. Pokusy o zpřístupnění Starého města lidem se zhoršenými možnostmi pohybu vypadaly dlouho beznadějně. Tak jako v řadě jiných starobylých měst, nota bene s kopcovitým terénem, se zdálo, že to „prostě nepůjde“. Schody, stupně a další nástrahy úzkých uliček, často památkově chráněné, vypadaly jako nepřekonatelné bariéry. Navíc se všechny inovace musely řídit přísnými pravidly UNESCO a památkového úřadu. V roce 2010 se ale na odboru pro rozvoj v jeruzalémské radnici rozhodli, že to přece jen zkusí. Ukázalo se, že řešením mohou být na mnoha místech dřevěné konstrukce, nebo drobné úpravy už existujících zařízení pro pouliční vozíky.

Zpřístupnění některých míst tak nebylo vůbec drahé. Největší investici představovala asi velká rampa na Chrámovou horu.

Projekt stál zatím 20 milionů šekelů (cca 134 milionů korun) a zpřístupnil 60 % křesťanské, muslimské a arménské čtvrti Starého města. Jsou samozřejmě ulice, které asi na vozíku nebudou přístupné nikdy. Je to však 90 % oblastí, které zpřístupnit lze a radnice doufá, že zbylých 10 % stihne dotáhnout v řádu měsíců.

100% bezbariérovost nelze, vstřícnější prostředí ano

Samotný přístup pro vozíčkáře má samozřejmě hodně daleko k tomu, co bychom označili za „100% bezbariérovost“: ulice budou i nadále příkré a hrbolaté, cesta po nich bude pořád náročná a bude lepší mít s sebou asistenci. Projekt je navíc zaměřený na osoby se ztíženou možností pohybu, ne například na nevidomé nebo slepohluchoněmé (ačkoli i pro ti v Jeruzalémě žijí a další sem přijíždějí za poznáním nebo na náboženskou pouť). – Co se však zdálo nemožné kolem roku 2000 je teď překonáno a co se vypadá nepřekonatelně dnes, může mít za pár let řešení.

Hodně pomáhají i zdánlivě obyčejná vylepšení, jako zábradlí a lavičky. Ty ulevují těm, kdo sice nejsou na vozíku, ale delší výprava je zmáhá a potřebují si během ní oddechnout. Tedy například seniorům nebo těhotným ženám. A občas se hodí i těm, kteří (zatím) potíže nemají, ale zrovna nesou těžký nákup.

Letošní sezóna byla do značné míry zkouškou, zda poté, co radnice i Ministerstvo turistiky oznámí, že Jeruzalém je podstatně přístupnější, nedojde k problémům. Zatím to vypadá dobře. A tak, pokud vám na radnici ve vašem městě říkají, jak moc to nejde kvůli památkám, doporučte jim návštěvu Jeruzaléma.