Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelští rezervisté žádají o vyslání do Sýrie. Na pomoc civilistům

19. 12. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelští vojenští zdravotníci žádají o vyslání do Sýrie. Uprchlíci z válečné oblasti jsou ošetřováni v polních nemocnicích na hranicích Izraele a v ulicích se o víkendu konaly protesty před ambasádami USA a Ruska, kde lidé žádali o možnost evakuace pro civilní obyvatelstvo. Lékaři, kteří jsou zároveň rezervisty izraelské armády (IDF), sepsali v sobotu dopis, v němž požádali, aby je armáda povolala a vyslala ošetřovat lidi zraněné na bojištích občanské války. Zdravotníci z parašutistických jednotek, kteří dopis iniciovali, prohlásili, že odmítají být nečinnými svědky „nesmyslného masakru“. Vědí, že situace není jednoduchá, protože Izrael a Sýrie jsou oficiálně ve válečném stavu. „Víme, že jsou zde bezpečnostní i diplomatické zřetele. Ale jsou tu také princip a pravda a morálka: Jenom žádáme od sebe samých, abychom tam mohli být pro ně,“ píše se v dopise, citovaném na internetovém zpravodajství 0404. Mluvčím iniciativy je armádní důstojník Erec Ešel, blízký vládním stranám Likud a Židovský domov. Také sbírka na pomoc syrským dětem již v Izraeli vynesla na 830 tisíc šekelů.

Erec Ešel na facebooku prohlásil: „Copak není více než patřičné, abychom shromáždili na 1000 důstojníků v záloze, kteří přijdou na zasedání do kanceláře předsedy vlády a řeknou mu: «Pane premiére, jsme připraveni jít do války, tentokrát do Sýrie. Jsme připraveni zabíjet a nechat se zabít, jen abychom pomohli zastavit vraždění žen a dětí»?“

Zatím Izrael poskytl v polních nemocnicích a zdravotnických centrech u severní hranice ošetření 2600 Syřanům. Ti sem prchají přímo z bojů a stranou nezůstávají ani řadoví občané: V neděli utvořily stovky Izraelců v Tel Avivu  lidský řetěz mezi ambasádami Ruska a USA. Spontánní sbírka, která v pátek vznikla na pomoc syrským dětem, vynesla přes víkend již na 800 tisíc izraelských šekelů (asi 5,5 milionu korun) a peněz stále přibývá.

V Sýrii bylo od vypuknutí občanské války zavražděno na 310 000 lidí a víc než polovina obyvatelstva byla vyhnána či uprchla ze svých domovů. Miliony lidí se staly uprchlíky v okolních zemích, včetně Izraele.