Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelští organizátoři high-tech festivalu zvou do Jeruzaléma občany všech arabských zemí i Íránce

26. 8. 2015, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Počítačoví programátoři, hackeři a vývojáři aplikací a webových stránek z celého světa, které nesou označení Wiki, se v březnu 2016 setkají na festivalu s názvem Wikimedia Hackaton, který se bude konat v Jeruzalémě. A pozváni jsou na něj opravdu všichni. „Srdečně zváni jsou Íránci, stejně tak jako hackeři z arabských zemí,“ sdělil tisku předseda izraelské pobočky Wikimedia Icik Edri. „Spolupracujeme s izraelským ministerstvem zahraničí na získání víz pro všechny, kdo by chtěli přijet, a to i ze zemí, s nimiž Izrael nemá diplomatické styky,“ dodal Edri s tím, že eventuelní příjezd těchto hostí by byl posléze držen v utajení, aby se zabránilo případným mezinárodním incidentům.

Edri ještě sdělil, že ačkoliv Wikimedia v Íránu žádné oficiální zastoupení nemá, její členové vědí jak o jednotlivcích, tak o skupinách, které v Íránu působí a udržují v chodu stránky Wikipedie. Wikimedia má v současnosti desítky oficiálních projektů a Wikipedie je patrně nejznámějším z nich. Wikipedie aspiruje na to být největší světovou online encyklopedií, Wiktinonary zas chce vytvořit slovník v každém světovém jazyce s volně dostupným obsahem. Wikibooks například shromažďují všechny volně dostupné e-knihy přehledně na jednom místě a Wikivoyage si klade za cíl být největším světovým průvodcem, jež bude pravidelně aktualizován, ale jehož obsah bude rovněž zdarma.

Ročník 2015 Wikimedia Hackatonu se odehrál ve francouzském Lyonu a pro příští rok bylo k jeho uspořádání vybráno právě město Jeruzalém. Podle výkonné ředitelky Wikimedia Israel Michal Lasterové se tak stalo na základě dosavadního statusu tohoto města – jako jednoho z nadcházejících světových center informačních technologií. „Jeruzalém jako high-tech centrum na vzestupu pro všechny Izraelce, včetně ultraortodoxních Židů a Arabů, je příkladným obrazem toho, co bychom chtěli předat stovkám zahraničních wiki aktivistů, kteří sem přijedou,“ sdělila Lasterová.