Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelský prezident Reuven Rivlin předčítá online dětskou literaturu

19. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V souvislosti s karanténními omezeními kvůli pandemii koronaviru začal izraelský prezident Reuven Rivlin dětem po celé zemi online předčítat dětskou literaturu. Ve čtvrtek 19. března v poledne se k přečtení dostala knížka Byt k pronajmutí (hebr. Dira lehaskir) od izraelské básnířky Ley Goldbergové. „Drazí rodiče, chápu, že toto není jednodduchá doba a děti jsou doma. A i když všichni býváme rádi pohromadě jako rodina, toto je výzva. Rozhodl jsem se vám nabídnout krátkou přestávku, abyste mohli být sami se sebou. Zdálky, ale s vámi,“ sdělil prezident a pozval posuchače ke čtení výše zmíněné knihy. „Čtěte se mnou, celá rodina, nebo jen děti – a najděte si čas na kávu, v klidu, bez vašeho smartphonu,“ dodal Rivlin. Prezident předčítající knížku dětem je dostupný na Facebooku, nebo ze záznamu na Youtube, v hebrejštině s anglickými titulky.

Goldbergové rýmovaná povídka Byt k pronajmutí začala vycházet v časopise roku 1948, a o 11 let později vyšla knižně s ilustracemi ilustrátorky Šošany Heimanové – patrně v reakci na násilné nepokoje v roce 1959, kdy izraelští Židé původem z arabských zemí a Íránu protestovali proti diskriminaci v zemi a diskriminačním praktikám tehdejší izraelské vlády. O dalších 11 poté vyšel titul znovu, tentokrát s ilustracemi izraelského umělce Šmuela Katze a od té doby se stala izraelskou klasikou literatury pro děti.

Knížka pojednává o zvířecích obyvatelích pětipatrové budovy na okraji města. Mezi nájemníky je například slepice a kohout, kočka či veverka. Když se jednoho dne uvolní byt na pátém patře k pronajmutí, potencionální noví nájemníci vznáší námitky vůči obyvatelům pouze na základě jejich vzhledu. „Tato kniha nás učí, že není možné soudit lidi jen na základě toho, jak vypadají. Říká nám, jak se vymanit z područí předsudků a dát každému šanci,“ řekl nedávno šéf jeruzalémského nakladatelství Gefen Publishing Ilan Greenfield, kde se kniha před třemi lety dočkala svého znovupřeložení do angličtiny, pod názvem Room for Rent.