Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelský ministr zdravotnictví je infikován koronavirem. Čelí obvinění z nedodržování vládních nařízení

8. 4. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Ministr zdravotnictví Jakov Litzman (71) je od minulé středy v izolaci, poté, co mu vyšel pozitivně test na koronavirus. Zároveň čelí obvinění z toho, že nedodržoval nařízení své vlády. Ohrozil tak prý nejen členy vlády, ale i řadové občany. – Kolem nemoci ministra Litzmana se zároveň objevují i protináboženské články hraničící s pomluvou. Po oznámení, že ministr zdravotnictví Jakov Litzman i jeho manželka Chava byli pozitivně testováni na koronavirus, přišly logické důsledky: vysocí státní úředníci, kteří s ním v posledních dnech přišli do styku, museli nastoupit do karantény, včetně premiéra Netanjahua, šéfa Mosadu Josiho Cohena, a vládního poradce pro národní bezpečnost, Meira Ben Šabata.

Vzápětí se objevila svědectví, obíhající ostatně po sociálních sítích již dříve, že ministr Litzman nerespektoval vládní zákaz shromažďování. Oč jde? – Do tohoto zákazu spadají i veškeré bohoslužby. Ministr Litzman je členem náboženské strany Sjednocený judaismus Tóry a stoupenec chasidského judaismu gurského směru. Podobně jako řada dalších charedi (ultraortodoxních) Židů má se zákazem společných modliteb problém. Podle přesvědčení těchto lidí jsou modlitby a společné studium Tóry naopak prvořadým prostředkem ochrany – Izraele, Židů, ba dokonce celého světa.

Nejde jen o bohoslužby

Hlavní problém však spočívá v tom, že Jakov Litzman údajně navštěvoval bohoslužby i poté, co byl seznámen s výsledky. Tak jeden svědek sdělil pro Channel 12 (cit. TOI), že jeho otec potkal v pondělí ministra Litzmana na ranní bohoslužbě v synagoze Bejt Jisrael v jeruzalémské charedi čtvrti Ezrat Tóra. Další lidé uvedli, že ministra viděli v pátek, jak nedaleko svého bydliště nakupuje v potravinářství.

Tentýž zdroj citoval nejmenovaného bývalého izraelského ministra, podle nějž ministerstvo zdravotnictví odmítalo předtím sdělit, jak to s Litzmanovým testem vlastně je. Opozice vyzývá ministra Litzmana k odstoupení a premiéra Netanjahua k jeho odvolání. Důvodem je, že Litzmanovo „záměrné nedodržování nařízení“ vytváří příklad, ohrožující tisíce dalších lidí. – Jediným háčkem je, že existují pouze tvrzení, nikoli důkazy. Nikdo ministra Litzmana při porušování karantény nevyfotografoval ani nenatočil.

Celá kauza je jen jedním z projevů zásadního neporozumění mezi charedim a zbytkem izraelské společnosti ohledně toho, jak se během koronavirové pandemie chovat. Při vzájemném obviňování „kdo za to může“, pak vychází na světlo nejen značně rozdílné chápání světa, ale i vzájemné předsudky.

Nepravda: Ministr Litzman označil koronavirus za „trest za homosexualitu“

V souvislosti s Litzmanovým onemocněním se v posledních hodinách objevily ironické články o tom, jak izraelský ministr zdravotnictví označil koronavirus za „Boží trest za homosexualitu“ – a následně byl sám testován pozitivně. Tyto texty se objevují hlavně na serverech zabývajících se LGBT agendou. Lze snadno dohledat, jak omyl pravděpodobně vznikl: ministr Litzman v minulosti proslul svými výroky proti LGBT lidem, je jasné, že jsou to pro něj dle vlastních slov přinejmenším „hříšníci, podobní těm, kteří se klaněli zlatému teleti“. – Výrok, že koronavirus je „Božím trestem za ‚gay pochody‘“ pronesl ve rabín Meir Mazuz, který se zároveň domnívá, že arabské státy jsou z téhož důvodu pandemie „ušetřené“ (TOI 8.3.2020). Ministr Litzman je autorem řady kontroverzních výroků, tento však nepronesl. Server Pinknews přinesl v pondělí článek Lily Wakefieldové s nadpisem „Nejhomofóbnější izraelský ministr, který považuje všechny LGBT+ za hříšníky měl pozitivní test na Covid-19“. V závěru článku je ocitován výrok rabína Mazuze (zmíněn pouze jako „jeden ultraortodoxní rabín“). – V následujících hodinách přinesly další servery z USA a Velké Británie články na totéž téma, přisuzující již výrok nepravdivě ministru Litzmanovi. – Pomluva však běží rychlostí větru a teď už na Litzmanův zdravotní stav kolují po celé planetě jedovaté poznámky a neslušné anekdoty.

Ať už si o ministru Litzmanovi myslíme, co chceme, ať už dodržuje vládní nařízení nebo ne (existují tvrzení, nikoli důkazy), ať už trpí jakýmikoli předsudky a sebevíc s ním v něčem nesouhlasíme: jako člověk starší 70 let se může v dalších hodinách, stejně jako jeho manželka, ocitnout v ohrožení života.
Jedinou možnou odpovědí je tak v této chvíli tradiční přání: REFFUA ŠLEMAPLNÉ UZDRAVENÍ!