Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izraelskou cenu Genesis obdržela místopředsedkyně amerického Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgová

9. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Prestižní izraelskou cenu Genesis ve středu 4. července obdržela soudkyně Ruth Bader Ginsburgová. Pětaosmdesátiletá feministka se roku 1993 stala historicky druhou soudkyní-ženou a prvním židovským členem Nejvyššího soudu Spojených států. Během svého života často ve vztahu k své práci hovořila o inspiraci svým židovským dědictvím. Na předávání ceny v Tel Avivu pak citovala pasáž z deníku své vrstevnice, která psala i o nerovnosti v postavení žen a mužů, Anne Frankové. Nadace Genesis, která finanční odměnu ceny sponzoruje, poukázala na „převratnou právní práci na poli občanských svobod a ženských práv“ v kariéře Ginsburgové. Cena, jinak známá též jako „židovská Nobelovka“, se udílí jedincům za celoživotní dílo a jejich inspiraci ostatním skrze zapojení do židovské a izraelské komunity. Mezi minulé laureáty patří houslista Itzhak Perelman, herec Michael Douglas, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg nebo sochař Anish Kapoor. Původně letos oceněná herečka Natalie Portmanová cenu odmítla převzít s tím, že nechce, aby její účast na předávání vypadala jako podpora premiéru Benjaminu Netanjahuovi.

Cena Genesis (hebr. Pras Berešit) se uděluje od roku 2012 jako společný projekt kanceláře izraelského premiéra, mezinárodní nadace Genesis a ředitele Židovské agentury, která má rovněž jako organizace blízké vztahy s izraelskou vládou. Cena se váže s odměnou 1 miliónu amerických dolarů a je každoročně udílena osobnostem, které dosáhli ve své profesi mezinárodního renomé a jejichž práce kromě přispění lidstvu rovněž odráží ducha židovského národa a závazek k jeho identitě.

O den později, ve čtvrtek, se Ginsburgová účastnila v jeruzalémské Cinematheque promítání dokumentárního filmu s názvem podle iniciálů soudkyně „RBG“, natočeném podle její biografie. Při debatě spojené s promítáním zdůraznila, jak moc je pro ni důležitý fakt, že „požadavek po právu, míru, spravedlnosti a osvícení je součástí židovské historie a tradice“, a jak je s tímto denně ve své práci konfrontována.

„Moje kancelář je jediná v celé budově Nejvyššího soudu, co má na svých dveřích mezuzu. Vyrůstat jako Žid, s konceptem Tikun olam, opravování trhlin v této komunitě a vytvářet svět lepší i pro méně šťastné lidi, bylo součástí mého dědictví. Židé jsou lidem knihy a učení se je ceněno nade vše. Jsem ráda, že mám takové dědictví,“ poznamenala Ginsburgová.