Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelské pořádkové síly připraveny na vlnu násilí o největším židovském svátku v roce – Jom kipur

22. 9. 2015, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – V úterý (22.9.) večer začíná nejvýznamnější a nejvážnější židovský svátek v roce, Den smíření neboli Jom kipur, během nějž vrcholí období pokání a Židé po celém světě se modlí za odpuštění hříchů a zapsání do Knihy života. Svátek se vyznačuje především přísným pětadvacetihodinovým půstem od jídla, pití a zřeknutím se dalšího pohodlí a bývá také jediným svátkem v roce, kdy synagogu navštěvují i Židé nábožensky vlažnější. V Izraeli se ke specifikům svátku Jom kipur připojuje také další zvláštnost – chod celé země, nikoli jen zbožných měst, se zcela zastaví, nevysílá rozhlas ani televize a všechny ulice a silnice se zcela vyprázdní od aut, takže děti i dospělí mohou vyrazit ven na bicyklech. Současně ale v Izraeli platí i zvýšené bezpečnostní riziko, zejména v Jeruzalémě a na Západním břehu. V pondělí (21.9.) večer zemřel třiadvacetiletý Palestinec nedaleko Hebronu, patrně následkem výbuchu granátu, který se chystal vrhnout na izraelské vojáky. V úterý pak zmařila hlídka u kontrolního stanoviště rovněž nedaleko Hebronu útok nožem o nějž se pokusila palestinská žena. Posíleny jsou dále i hlídky na Chrámové hoře v Jeruzalémě, protože Jom kipur připadá na stejný den jako muslimský svátek oběti. V České republice začíná svátek v úterý vpodvečer v 18:44 hodin a půst i svátek skončí v 19:49 následujícího dne.

GMAR CHATIMA TOVA – גמר חתימה טובה

Tisíce policistů bylo vysláno hlídkovat v kritických oblastech Západního břehu a Jeruzaléma už v úterý (22.9.) ráno a posílené hlídky budou trvat až do středeční půlnoci. Že jsou obavy o bezpečnostní situaci oprávněné, se po týdnu nepokojů potvrdilo i posledními dvěma incidenty, zaznamenanými v oblasti města Hebron na Západním břehu. Třiadvacetiletý Palestinec byl nalezen mrtvý poté, co izraelské ozbrojené složky kvůli zvýšenému napětí vstoupily do města Bejt Hagai a vojáci uslyšeli nedalekou explozi. Vše se zdá nasvědčovat tomu, že mladíkovi vybuchl v rukou granát, který se chystal na vojáky vrhnout. Hned v úterý ráno násilnosti pokračovaly, když se na kontrolním stanovišti v Hebronu palestinská žena pokusila zaútočit na hlídkující vojáky nožem. Než stihla kohokoli zranit, byla postřelena do nohy a s vážným zraněním převezena sanitkou Červeného kříže do nemocnice.

Vzhledem k obavám z eskalace násilí policie také zakázala vstup na Chrámovou horu k mešitám mužům mladším než 40 let. Pokud by totiž došlo k bouřím, mohli by Palestinci ohrozit tisíce Židů, kteří se každoročně na Jom kipur přicházejí pomodlit ke Zdi nářků. Domobrana bude střežit před útočníky také synagogy po celé zemi a tak jako každý rok budou na silnicích mezi východním a západním Jeruzalémem umístěny betonové zátarasy, aby se snížila pravděpodobnost konfrontace či útoků motorovým vozidlem, což je způsob teroristického útoku, využívaný v posledním roce čím dál častěji.

V České republice začíná Jom kipur v 18:44 a půst končí v 19:49. Bohoslužby budou probíhat v úterý večer i ve středu přes den v obou hlavních pražských synagogách, Staronové i Jeruzalémské (Jubilejní).

Redakce Židovského tiskového a informačního servisu přeje svým čtenářům dobré zapečetění – GMAR CHATIMA TOVA – גמר חתימה טובה!