Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská Strana práce přerušila vztahy s předsedou britských Labouritstů Corbynem

11. 4. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Avi Gabaj, předseda izraelské Starny práce, prohlásil, že v předvečer izraelského dne památky obětí holocaustu, Jom ha-šoa, strana přeruší vztahy s kanceláří Jeremyho Corbyna, předsedy britských Labouristů, avšak nikoliv s labouristicou stranou jako takovou. Levicová Strana práce je v Izraeli hlavním opozičním rivalem Netanjahuova pravicového Likudu. Gabaj v dopise, který zaslal v úterý 10. dubna, napsal: „Je mou povinností uznat nepřátelství, které jste ukázal židovské komunitě a antisemitská prohlášení a skandály, kterým jste dal volný průchod.“ Dále Gabaj uvedl, že Corbyn vyjádřoval „veřejně nenávist vůči politice vlády státu Izrael, přičemž mnoho z postupů se týkalo bezpečnosti našich občanů a akcí našich vojáků – postupů, kde je opozice i koalice v Izraeli ve shodě.“ Kritický dopis svému britskému protějšku napsal už předešlý předseda izraelské Strany práce, Jicchak Herzog, a to kvůli poznámkám Kena Livingstonea, někdejšího labouristického starosty Londýna, ohledně Hitlera a sionismu.

Herzog stranu ještě stále vede v Knesetu, kde je Strana práce v levicovo-středové alianci s dalšími stranami pod názvem Sionistický tábor. Na svůj dopis, v němž Herzog zval Corbyna na návštěvu Izraele a jeruzalémského památníku Jad vašem, tehdy Herzog nedostal odpověď. Až poté, co se v médiích objevily titulky, že Corbyn ignoroval dopis od svého izraelského protějšku, Jeremy Corbyn pozvání odmítl a omluvil se časovou zaneprázdněností.

Ve svém úterním dopise Gabaj vzpomenul dlouhé přátelství a spolupráci mezi oběma stranami a jejich dřívějšími lídry. Ale „jak se Izrael přibližuje ke Dni památky na šoa a hrdinství, připomínáme si horor antisemitismu v Evropě a svůj závazek bojovat proti antisemitismu ve všech jeho podobách a na všech místech,“ napsal Gabaj. „Informuji vás tedy o dočasném přerušení všech oficiálních vztahů mezi izraelskou Stranou práce a předsedou Labouristické strany Velké Británie.“

Corbyna již delší dobu židovská komunita kritizuje za to, že dostatečně nezakročí proti projevům antisemitismu ve své vlastní straně. Sám přitom čelil dotazům ohledně některých svých komentářů o Izraeli, ale i svých vazeb na známé antisemity, popírače holocaustu a vehementně protiizralské postavy jako jsou členové hnutí Hamás a Hizballáh, které nazval svými přáteli.

Tento týden Corbyn apeloval na Velkou Británii, aby ve stínu posledních násilných protestů na hranici Izraele a Gazy zrevidovala svůj prodej zbraní Izraeli a kritizoval „ticho ze strany mezinárodních sil“. Rovněž řekl, že Británie musí vyšetřovat poslední „ilegální a nehumánní“ incidenty, které provedly izraelské obranné složky.