Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská společnost El Al má zákaz žádat ženy, aby v letadle změnily místo kvůli požadavkům ultraortodoxních mužů

23. 6. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský letecký přepravce El Al má napříště zakázáno žádat po cestujících ženách, aby změnily své místo sezení, pokud na sedadlo vedle nich patřící ultraortodoxní muž nebude chtít usednout. Podle jeruzalémského městského soudu takové žádosti překračují izraelský zákon o diskriminaci. Soud rozhodl ve čtvrtek 21. června na základě žaloby, kterou podala přeživší holocaust Renee Rabinowitzová (83). Žalující udělala aliju do Izraele před víc jak 10 lety a v prosinci roku 2015 letěla se společností El Al z rodinné návštěvy v americkém Newarku do Izraele. Letuška jí tehdy ze zmíněných důvodů nabídla „lepší místo“, které Rabinowitzová beze slova přijala, ale poté se podle vlastních slov cítila „ponížena“. „Chovali se ke mně, jak kdybych byla hloupá,“ řekla. Aerolinky jí tehdy daly kompenzaci ve výši 200 dolarů, poněvadž Rabinowitzová nebyla povinna své místo rezervované v byznys třídě uvolnit. El Al rovněž tvrdí, že nikdy nevyvíjí na pasažérky nátlak, aby si v letadle sedly jinam.

Jeruzalémská soudkyně Dana Cohenová-Lekahová přiznala Rabinowitzové odškodnění ve výši 6500 izraelských šekelů, přičemž její právní zástupce původně požadoval 50 tisíc. Společnosti El Al bylo rozsudkem napříště zakázáno ptát se pasažérů, aby si změnili místo k sezení na základě žádosti od jiných pasažérů v případě, že důvodem je, kdo je jakého pohlaví. S rozsudkem aerolinky souhlasily s tím, že požadavek vykomunikují s palubním personálem do 45 dní a speciální školení, jak jednat v podobných situacích, jim poskytnou do 6 měsíců.

Superžena

„Jsem potěšena, že soudkyně porozuměla problému,“ sdělila médiím Rabinowitzová. „Pochopila, že tady nejde o peníze, proto mi přisoudila jen malou částku, ale byla si vědoma, že je to o tom, aby El Al změnili svou politiku a to je přesně to, co jim bylo nařízeno,“ dodala. Rabinowitzovou u soudu zastupovala organizace IRAC, což je veřejné právní centrum při Reformním hnutí v Izraeli. „Je to běžné a stát se to může každému,“ komentovala Anat Hoffmanová, ředitelka IRAC, příhodu Rabinowitzové. Rozsudek označila za „závan čerstvého vzduchu“ a Rabinowitzovou přirovnala k hlavní představitelce Wonder Woman, herečce Gal Gadotové. „Stejně jako Gal, i Renee má superschopnosti,“ řekla.

Striktně observantní židovští muži, kteří si odmítají sednout vedle cizí ženy proto, že by se mohli vzájemně třeba jen neúmyslně dotknout, což by bylo v jejich očích považováno za nepřípustné, jsou v poslední době na palubách letadel rostoucím fenoménem. Požadavky o změnu místa k sezení, stejně tak jako odmítání mužů této skupiny usadit se před startem letadla na svá místa, zapříčinily řadu zpožděných odletů a následných protestů v médiích a na sociálních sítích po celém světě. Tento rozsudek se však týká specificky jen izraelských aerolinií El Al, kde je problém patrně nejčastější.