Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská reportérka chce žalovat rabína Zdi nářků kvůli diskriminaci pohlaví na pracovišti

25. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská novinářka Tal Schneiderová chce soudně žalovat rabína Zdi nářků kvůli segregaci během návštěvy posvátného místa americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Tehdy totiž byly reportérky ženského pohlaví na pódiu vztyčeném pro novináře odděleny od svých mužských kolegů a svou práci musely vykonávat za mechicou, oddělující přepážkou v ženské modlitební sekci. Schneiderová je redaktorkou izraelského ekonomického listu Globes a médiím sdělila, že její zaměstnavatel žalobu vůči rabínu Šmuelu Rabinovičovi podpoří. Rozdělení novinářů na základě jejich pohlaví při Penceově návštěvě Zdi nářků se v úterý 23. ledna dostalo do všech izraelských novin. Globes poté zaslal Rabinovičovi stížnost s žádostí, aby byly příští akce aranžovány jinak. „Nejprve mu pošleme varující dopis a uvidíme, jak zareaguje. Když to bude nutné, sejdeme se u soudu, protože je nesmyslné, aby bylo jinak zacházeno s ženskými a mužskými novináři, kteří dělají svou práci,“ řekla Schneiderová izraelskému rádiu 103 FM.

Během Penceovy úterní návštěvy Zdi nářků (Západní zdi) bylo pro novináře vztyčeno pódium, na němž musely ženy stát odděleně až za svými mužskými novinářskými kolegy. Pro modlitby věřících bylo místo během návštěvy uzavřeno. Novinářky se nakonec postavily na židle, aby mohly skrze své kolegy a oddělující přepážku vidět. Během květnové návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa na témže místě stáli muži a ženy také odděleně, avšak měli podle Schneiderové k místu rovnocenný přístup.

Ve svém sloupku v deníku Globes, který věnovala zamyšlení se nad celou událostí, svým mužským kolegům vzkázala: „Příště se za sebe ohlédněte, ať vidíte, co se děje za vašimi zády,“ napsala. Podle ní totiž mužstí kolegové novináři a fotografové, nebo alespoň jejich většina, jen zaujali svou výhodnější pozici, zablokovali výhled a i přes protesty kolegyň se o nic dalšího nestarali.

Část novinářů a novinářek, jež působí v zemi, tak vytvořili pro sociální sítě hashtag #PenceFence. „Nemá to nic co dočinění se svobodou náboženského projevu. Je to otázka diskriminace na pracovišti,“ napsala na svůj Twitter Noga Tarnopolsky, izraelská novinářka na volné noze. „Podporuji WROW, ženské reportérky od Zdi,“ napsal Joshua Davidovich, editor anglické sekce Times of Israel v narážce na náboženskou feministickou skupinu Ženy od Zdi (WOW – Women of the Wall).