Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská policie se připravuje na čtvrtý den protestů poté, co byl zastřelen Solomon Teka

3. 7. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Už třetí den protestů zažil ve středu 3. července Izrael poté, co policista v civilu a mimo službu v neděli zastřelil Solomona Teku, devatenáctiletého mladíka etiopského původu. Tisíce etiopských Židů a jejich sympatizantů se vydaly v úterý večer protestovat proti policejnímu násilí a rasismu vůči etiopským Židům do ulic, v Tel Avivu zastavili provoz na obchvatech Ajalon a Begin, čímž způsobili několikahodinové dopravní zácpy v zemi. Před telavivským obchodním centrem Azrieli někteří napadli projíždějící vozy. Poté, co jeden řidič svůj vůz opustil a unikl lynči, bylo jeho auto zapáleno. Ve městě Kirjat Atta zas tisícovka demonstrujících pochodovala proti policejní stanici, přičemž protestující vrhali zapálené pneumatiky, odpadkové koše a kameny. Policisté odpověděli granáty se slzným plynem. V Ašdodu byl zatčen čtyřiadvacetiletý mladík poté, co byl zachycen na videu, jak se snaží podpálit uniformu policisty. Celkově bylo kvůli vandalismu, útokům na policisty a rušení veřejného pořádku zatčeno 136 protestujících, 111 policistů bylo zraněno.

Solomon Teka, mladý Izraelec etiopsko-židovského původu, byl zabit v neděli večer v obci Kirjat Chaim v severním Izraeli nedaleko Haify. Policista, který jej zastřelil, byl se svou ženou a dětmi v parku, když se později snažil zasáhnout a uklidnit pouliční rvačku. Sdělil, že na něj teenageři začali házet kamení a domníval se tak, že se nachází v ohrožení života. Někteří svědci ale zpochybnili, že by se policista, který byl tou dobou v civilu a mimo službu, nacházel v život ohrožující situaci. Prozatím je policejní důstojník v domácím vězení.

Izraelský prezident Rivlin vydal v úterý v noci prohlášení, v němž vyzval, abychom se „všichni chovali odpovědně a umírněně“. „Vím, že děláte vše, co vám síly stačí, aby váš protest byl slyšet a aby vedl ke změně, která je o napravení křivd a vytvoření lepší budoucnosti. Nikdo nechce odplatu. Toto není občanská válka,“ sdělil Rivlin. Premiér Netanjahu kondoloval rodině zastřeleného Teky i celé etiopské komunitě a vyzval k zastavení blokád silnic a k řešení problémů společně v rámci zákonných norem.