Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelem otřáslo zemětřesení. Ultraortodoxní poslanec z něj viní reformní a konzervativní Židy

5. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Krátké zemětřesení pocítili obyvatelé severního a středního Izraele ve středu 4. července hned dvakrát. První o síle 4,1 Richterovy stupnice kolem 5. hodiny ranní a druhé před 23. hodinou večer o síle 4,5 stupňů. Obě zemětřesení měla svá epicentra u jezera Kineret na severu země. Nebyly hlášeny žádná zranění či škody, ale pocit třesoucí se půdy pod nohama zažili při druhé vlně otřesů i obyvatelé Tel Avivu. Vzhledem k poloze Izraele – na rozhraní africké a syrské tektonické desky a podél jordánské příkopové propadliny – jsou zde zemětřesení malá, ale relativně častá. Toho středečního však neváhal na půdě Knesetu využít poslanec za ultraortodoxní sefardskou stranu Šas, Jinon Azoulai, během rozpravy o plánu renovace jižní sekce Západní zdi pro egalitářskou modlitbu. Z náhlých otřesů půdy v Izraeli tentokrát obvinil reformní a konzervativní Židy.

Když bylo na pořadu jednání téma egalitářské sekce u Západní zdi pro neortodoxní směry judaismu, Azoulai v Knesetu pronesl, že neortodoxní Židé nejsou Židé a že by měli všechny peníze, co investují v Izraeli použít na postavení si „vlastní Západní zdi“ ve Spojených státech. „Dnes jsme slyšeli, že tu bylo nějaké zemětřesení, takže možná bychom se měli introspektivně zamyslet nad tím, že se to zemětřesení událo, protože se tu někdo mezi námi pokouší poškodit to, co nám je svaté?“ sdělil Azoulai.

„Co máte vy (myšleno neortodoxní Židé, pozn.) co společného se starobylými kameny Západní zdi? Poslouchejte náš nářek.. oni nejsou Židé.. Komu se to chce premiér zavděčit? Těm, kdo jsou proti nám v různých typech organizací?“ obrátil se Azoulai při své tirádě na premiéra Netanjahua s tím, že copak on není schopen rozeznat „katastrofu“ toho, že by se měla renovovat a vylepšit egalitářská sekce na jižním konci Západní zdi. To měl ostatně Benjamin Netanjahu v několika minulých letech už v plánu, ale tento krok vyvolal extrémní opozici z řad striktnějších proudů dati leumi a samozřejmě u ultraortodoxních, jejichž strany hrozily v případě naplnění plánu pádem vlády.

V minulém týdnu kvůli petici, která byla podepsána desítkami izraelských rabínů, odstoupila z komise pro schvalování plánu pro smíšenou egalitářskou sekci ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová. Sekulární Šakedová, která však reprezentuje stranu náboženských osadníků Ha-bajit ha-jehudi, byla nahrazena Juvalem Steinitzem, který se nechal slyšet, že plán renovace podpoří. Před Šakedovou rezignovala i současná ministryně kultury Miri Regevová, jíž by „svědomí nedovolilo hlasovat pro“.

„Navštívila jsem reformní Židy v Argentině. Jsou milí, ale měli by být reformní v Argentině. Tady v Izraeli by se měli chovat jako když jsou v Izraeli,“ řekla na adresu Židů z reformního hnutí. Jenže ještě předtím, než se Regevová dostala do vlády, prohlašovala o sobě, že je „rozhodným obhájcem práv každého občana modlit se na posvátných místech,“ jak napsala i na svůj Facebook roku 2013. Dokonce i poté, co už byla ministryní, jednou pro opravu egalitářské sekce hlasovala. Tento návrh Kneset schválil, ale později na nátlak ultraortodoxních stran odložil.

Rabín Gilad Kariv, který vede hnutí pro progresivní a reformní judaismus v Izraeli, na to konto sdělil: „Rabínská instituce a národností ultraortodoxní faktory, které infiltrovaly Likud, obklíčily izraelskou vládu a přetavují její ministry ve spolupracovníky organizované kampaně neopodstatněné nenávisti.“ „Chování těchto ministrů,“ řekl Kariv, „připomíná jeruzalémské mudrce z příběhu o Kamsovi a Bar Kamsovi, jejichž mlčení a nedostatek vůdcovství způsobilo vítězství zélótů a pád druhého Chrámu.“