Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelci na jihu země oslavili pesachový seder spolu s africkými uprchlíky

12. 4. 2017, -jg- |  Izrael

CHOLOT – Aby v paralelách spojili vyjití Izraelitů z Egypta, jak jej připomíná pesachový příběh, a úděl dnešních uprchlíků z především z Afriky, sjely se stovky Izraelců do detenčního zařízení pro žadatele o azyl v Cholot na jihu země. Tam na samotě, vprostřed Negevské pouště, nedaleko hranice s Egyptem a asi hodinu a půl cesty autem na jihovýchod od Beerševy, jich žije kolem 2000. Podle ASSAF, izraelské organizace na pomoc uprchlíkům v zemi, je v současnosti v Izraeli až 45 tisíc žadatelů o azyl, většina z nich v chudých předměstích jižního Tel Avivu. Pocházejí především ze Súdánu a Eritreje a stát Izrael jim až na výjimky azyl ve většině případů neuděluje. Nahlíží se na ně jako na ekonomické migranty, protože tito lidé začali do Izraele přicházet až kolem roku 2005. Celosvětově však podle OSN získalo roku 2014 status azylanta nebo jiné ochrany v průměru 83 % Eritrejců a 56 % Súdánců. Mezi lety 2012 až 2013 Izrael zabezpečil svou hranici s Egyptem, kudy do té doby přicházelo do země až několik stovek migrantů denně.

Tři stovky Izraelců dovezly do Cholot z Tel Avivu a Beerševy organizované autobusy, přičemž za tímto účelem byla na Facebooku zformována skupina. Akci zorganizovali členové Telem mechina, přípravného programu před nástupem do armády, který je v Jaffě. Jeho 55 členů, kteří se v edukačních seminářích připravují na armádní karierní posty, navštívili zařízení v Cholot už předtím. Sami se rozhodli zorganizovat zde pesachový seder a na pomoc si přizvali členy sesterského programu Bina mechina a lidskoprávní organizaci Rabbis for Human Rights.

Svátek svobody

Symbolická oslava Pesachu, židovského svátku svobody, se každoročně koná v Cholot už od roku 2007. Teprve poslední 4 roky se však odehrává mimo zdi zařízení. Detenční zařízení v Cholot je otevřeným zařízením, ale je spravováno izraelskou vězeňskou službou. Žadatelé o azyl jsou povinni se při příchodu během ranních a večerních hodin registrovat, ale během dne se mohou pohybovat volně. Samotná výstavba zařízení, izolovaného v Negevské poušti, stála izraelskou vládu 323 milionů šekelů a jeho provoz přijde na 100 milionů šekelů (více než půl miliardy korun) ročně.