Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael zveřejnil seznam organizací, jejichž členové nesmí vstoupit do země. Je mezi nimi i Jewish Voice for Peace

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě desítky organizací spjatých s hnutím BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) už ví, že jejich členové se do Izraele nepodívají. Seznam zveřejněný izraelskou vládou tuto neděli (7.1.) zahrnuje jedenáct organizací evropských, šest působících v USA a po jedné z Latinské Ameriky a z JAR. Figuruje mezi nimi také židovská organizace Jewish Voice for Peace. Zatímco izraelská vláda se hájí, že žádná země nevpustí do svých hranic své otevřené nepřátele, kteří ji chtějí poškodit, lidskoprávní organizace – zejména ty, které se na „černé listině“ objevují – to prohlašují za projev úpadku izraelské demokracie a připomínají, že jedním z negativních dopadů může být znemožnění návštěv rodinných příslušníků u těch Palestinců, kteří mají část rodiny v zahraničí a část v Izraeli či na Západním břehu – totéž se ostatně týká i řady členů organizace Jewish Voice for Peace, jejichž příbuzní žijí v Izraeli. Podle jiných jde o opět další paralelu s dějinami jihoafrického apartheidu a doklad toho, že Izrael se snaží svou politiku uplatňovanou na Západním břehu rozšířit na celý svět.

Tak řečený „zákon o vstupu do země“ schválil izraelský Kneset už vloni v březnu, nebylo však vyjasněno, koho se týká. Nyní se ví, že do Izraele se nedostanou příslušníci evropských organizací BDS France, BDS Italy, War on Want, Friends of Al-Aksa, The European Coordination of Committees and Associations for Palestine a Ireland Palestine Solidarity Campaign, dále příslušníci mezinárodní BDS National Committee a z mimoevropských BDS Chile a BDS South Africa.

Z amerických organizací se na černou listinu dostaly vedle zmíněných Jewish Voice for Peace také American Friends Service Committee, American Muslims for Palestine, Code Pink, National Students for Justice in Palestine a U.S. Campaign for Palestinian Rights. Vesměs organizace, které podle zprávy izraelské stanice Chadašot „pracují zřetelně a konzistentně na tom, aby prosadili bojkot Izraele, a vedou kampaň za jeho delegitimizaci“.

Dohled nad tím, aby se příslušníci těchto organizací do Izraele nedostali, má od března tohoto roku mít izraelské ministerstvo vnitra. Ne však každému, kdo je členem těchto organizací nebo kdo se vyjádřil v jejich podporu, by měl být do Izraele zabráněn vstup. Podle ministerstva se jedná jen o členy, jež zastávají vysoké výkonné nebo klíčové posty, nebo důležité či známé aktivisty.

Zpráva vyvolala v levicových aktivistických a lidskoprávních kruzích velkou vlnu kritiky. Například americká organizace New Israeli Fund, která na seznamu nefiguruje, avšak rovněž je kritická k současné politické situaci v Izraeli, uvedla ústy svého ředitele Daniela Sokatche: „Naše pozice je principiálně jasná: nepodporujeme hnutí BDS. Jsme však proti vládnímu nařízení, které zakazuje cestovat do Izraele, a proti všem krokům izraelské vlády, které chtějí potrestat ty, co s ní nesouhlasí… Zakazovat politickou opozici je autokratický krok, nikoli krok demokratický.“

Podle Hasana Džabarína, ředitele organizace Adalah, která pomáhá Arabům v Izraeli v právních záležitostech, je zákaz vstupu do země a seznam nežádoucích organizací „zjevným porušením ústavních práv izraelských občanů a práv zaručených palestinským obyvatelům okupovaných palestinských území podle mezinárodních lidských práv“. Podle Džabarína existovaly podobné černé listiny a zákaz vstupu v apartheidním režimu Jihoafrické republiky.

Ozvala se také organizace Be-celem, monitorující dodržování lidských práv Arabů v Izraeli a na Západním břehu. „Izrael je už zvyklý na to, že žádný druh odporu pro něj není legitimní… Nyní chce vymezit legitimitu politických aktivit i na dalším území, které už nespadá do jeho jurisdikce – nejen na územích palestinských, ale všude na světě. Snaha zabránit kritice nedá okupaci lidštější tvář ani ji neučiní něčím méně strašným.“

Podle izraelské vlády však jde o legitimní způsob obrany proti hnutím, která se snaží zpochybnit samotné jeho právo na existenci a bezpečnost. Gilad Erdan, ministr pro strategické záležitosti, uvedl, že „zákon o vstupu do země“ je pokusem přejít ve vztahu k hnutí BDS, které „pracuje se lživou propagandou“ a chce „podrýt legitimitu Izraele ve světě“, od defenzivy k ofenzivě. „Organizace propagující bojkot musí vědět, že Izrael proti nim zakročí a nedovolí jim, aby vstoupili na jeho území a snažili se ublížit jeho obyvatelům,“ řekl ministr Erdan.