Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael vyšel z pařížské konference o klimatu jen s malými závazky

16. 12. 2015, -jg- |  Izrael

PAŘÍŽ – Na konferenci o klimatu, která se konala minulý týden v Paříži, nechyběl mezi 195 světovými státy ani Izrael. Svou rozlohou miniaturní země nepatří mezi největší světové znešišťovatele ovzduší, avšak stále spoléhá na fosilní paliva pro dopravu i výrobu energie. Izraelští environmentální aktivisté jsou zklamáni, že závazky Izraele v rámci dohody jsou minimální a že země nebude čelit ani žádným následkům, pokud je nedodrží. Přesto ale kvitují, že jde o první kroky, kdy je ekologie izraelským vládním tématem. V Izraeli žije 0,1 % světové populace a země se podílí na produkci 0,2 % skleníkových plynů. Do roku 2030 se zavázal podíl produkce těchto plynů nezvyšovat, iniciativu však musí zvýšit ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Ty dnes představují jen 2 % z celkové výroby elekrické energie v Izraeli.

Izraelská vláda přitom v minulosti chtěla, aby podíl energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elekrárny a solární panely, byl kolem 5 % už v roce 2014 a do roku 2020 představoval 10 %. V současnosti jsou to však zatím jen 2 % a předpokládá se, že vytyčený cíl roku 2020 bude nižší o 2 až 3 procenta. Joel Abramovitz, podnikatel v oboru solární energie a zástupce Izraele na pařížské konferenci, nazval izraelský plán „skandálním“. „Aby měl start-up nation jeden z nejnižších závazků na světě, co se solárních energií týče, nám připadá jako zrada našich hodnot a potenciálu,“ řekl.

Podle aktivistů z Green Course, izraelské ekologické skupiny, by měl Izrael na to, aby do roku 2030 solární energie tvořila 17 % z jeho celkové produkce. V minulých třech letech nebylo v Izraeli postaveno ani jedno nové pole solárních panelů, což kritikové přičítají byrokracii a fosilní lobby.

V plánu je rovněž investování do veřejné dopravy. Jenomže vysokorychlostní vlak z Tel Avivu do Jeruzaléma, jehož stavba začala v roce 2001, nebude dokončen do roku 2017. Rovněž nové metro a tramvajové linky v Tel Avivu a Jeruzalémě mají ve výstavbě značné zpoždění. „Zde vidíme obrovský potenciál, ale bez stabilního plánování a regulace se nám investoři nepohrnou,“ řekl Gil Proaktor z izralelského ministerstva životního prostředí. „Máme sice už rozhodnutí vlády o plánech, nikoliv však o jejich implementaci,“ dodal.