Dnes je 10. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael sestřelil nad svým územím íránský dron, dva piloti IDF zraněni, letiště Ben Gurion pozastavilo provoz

10. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Během časného sobotního rána 10. února byl nad izraelským územím sestřelen íránský bezpilotní letoun. Izraelský vrtulník jej sestřelil v oblasti Bejt Šeanu a IDF následně bombardovala místo na syrském území, z něhož byl dron vypuštěn. Syrské protiletecké baterie SA-5 a SA-17 však izraelské stíhačky F-16 zasáhly a dva piloti se museli katapultovat. V té době se na severu Izraele už poněkolikáté rozezněly poplašné sirény, mezinárodní letiště Ben Gurion na čas pozastavilo provoz. Na incident Izrael odpověděl bombardováním 12 provládních vojenských základen v Sýrii, z čehož 4 patří Íránu. Syrská televize o tom informovala jako o „izraelské agresi“. Izraelští představitelé prohlásili, že na ranní událost na svých hranicích pohlížejí jako na „závažný incident narušení izraelské suverenity“. Podle Damašku bylo sestřelení izraelských stíhaček „strategickým rozhodnutím“, avšak Sýrie o propuknutí aktivní války nemá zájem. Írán a v Libanonu usazené šíitské militantní hnutí Hizballáh Izrael varovalo, že „příští izraelská agrese bude mít za následek krutou odezvu.“

Oba izraelští piloti se ze stíhačky katapultovali nad izraelským územím, v blízkosti kibucu Harduf, a byli převezeni do haifské nemocnice Rambam. Jeden byl lehce zraněn a druhý se v kritickém stavu musel podrobit operaci. Izrael už v minulosti sestřelil několik sofistikovaných dronů, které se pokoušely dostat na jeho území. Sobotní sestřelení a zajmutí íránského dronu na izraelském území a následná odveta v podobě bombardování íránských základen v Sýrii je však dramatickou eskalací. Izrael potvrdil, že původní cíl v Sýrii byl úspěšně zničen a vydal videonahrávku ze sestřelení dronu. Z jeho trosek, které dopadly do Izraele, se podařilo prokázat, že patří Íránu. Sýrie i Írán však izraelské nařčení o infiltrování íránského dronu skrz izraelské hranice označily za lež. Podle syrského prohlášení šlo o dron, který v oblasti Homsu získával informace o ISIS.

VIDEO: Vrtulník IDF sestřelil íránský dron nad izraelským územím

Izrael však zatím nemůže potvrdit, zda to, co přinutilo dva piloty izraelského letectva (IAF) se z letounu katapultovat, byl zásah nepřítele. „Ověřujeme, co způsobilo zranění pilotů, zda to byla protiletecká střela. Není zatím jasné, zda střela zasáhla letoun, ale předpokládáme, že ano,“ řekl Tomer Bar za izraelské vzdušné síly. Dodal ještě, že IAF během cíleného náletu způsobilo syrskému protileteckému obrannému systému značné škody. Pokud by se potvrdilo, že izraelské stíhačky zasáhly Syřané, byl by to první takový incident od roku 1982, od libanonské války. Sobotní incident byl rovněž největší konfrontací mezi Sýrií a Izraelem od začátku syrské občanské války v březnu 2011. Ministerstvo zahraničí Ruska, jehož vojenský personál je v Sýrii rovněž mohutně zastoupen na straně prezidenta Bašara Asada, vyzvalo ke zdrženlivosti.

VIDEO: Místo dopadu izraelské stíhačky u kibucu Harduf, Izrael