Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael posílá pomoc na syrskou hranici. Do sporu se vměšovat nebude

7. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda posiluje od neděle minulého týdne jednotky na hranici se Sýrií, podle oficiální zprávy se však do sporu vměšovat nehodlá. Tanky a další obrněná technika, která je nyní na Golanských výšinách je tedy určená pouze k případné obraně. Souvisí to samozřejmě s pátečním rozhodnutím RB OSN, stáhnout z území oddělujícího syrské a izraelské vojenské síly vlastní jednotky, rozmístěné zde od roku 1974. Zároveň IDF poskytuje humanitární pomoc běžencům, jichž se několik set shromáždilo na severní hranici Izraele. Lékaři a další specialisté tu pro ně budou k dispozici na místě, azyl Izrael Syřanům poskytnout nehodlá „Pokud jde o jižní Sýrii, budeme i nadále chránit svoje hranice,“ řekl k tomu premiér Netanjahu. „Nedovolíme nikomu vstup na naše území a budeme požadovat dodržování dohody z roku 1974.“

Zároveň však má IDF na různé případy porušování dohody reagovat co možná nejvíc mírně. Během sedmileté občanské války v Sýrii už opakovaně došlo k případům zbloudilých střel či jiným incidentům. Pokud možno, nemají být ani nadále důvodem k eskalaci napětí v problematických izraelsko-syrských vztazích.

Izrael pomáhá syrským civilistům od roku 2013, kdy Izrael poskytl na svém území léčení některým zraněným Syřanům. V roce 2016 pak v rámci akce „Dobrý soused“ bylo ošetřeno na izraelských klinikách 1300 syrských dětí. Na jihu Golanských výšin je rovněž k dispozici polní nemocnice Mazoch Ladach, která od loňského roku poskytla péči cca 6000 civilistům, trpícím různými druhy zranění či nemocí.

VIDEO: 300 stanů, 28 tun jídla a 30 tun oděvů a bot pro desítky tisíc lidí, co utíkají před Asadovou ofenzívou