Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael nevpustí do země delegaci europoslanců, kteří chtějí navštívit odsouzeného teroristu Barghútího

14. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský ministr vnitra Arje Deri oznámil, že uposlechne doporučení svého vládního kolegy Gilada Erdana, který má na starosti rezort strategických otázek a veřejné bezpečnosti, a nepovolí vstup do země delegaci sedmi europoslanců v doprovodu asi desítky francouzských starostů a poslanců. Ti měli přijet na čtyřdenní návštěvu Izraele a palestinské samosprávy v neděli (19.11.) a předem oznámili, že hlavním cílem cesty je návštěva odsouzeného palestinského teroristy Marwána Baghrútího, toho času v izraelské věznici Hadarim, a tím i vyjádření podpory palestinským politickým vězňům. Účastníci delegace jsou známými propagátory hnutí BDS za bojkot Izraele. Důvodem však podle ministrů není jen samotná jejich podpora tohoto ostře protiizraelského hnutí, ale právě cíl návštěvy, jenž je přímým vyjádřením podpory terorismu. Barghútí si odpykává několikanásobný doživotní trest za plánování a organizaci řady bombových a sebevražedných teroristických útoků během druhé intifády po roce 2000.

„Nepovolíme vstup do země těm, kteří aktivně volají po ubližování státu Izrael, zejména pak ve světle jejich žádosti setkat se s arcivrahem Barghútím a vyjádřit mu podporu, což fakticky znamená podporu terorismu,“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr pro strategické otázky a veřejnou bezpečnost Gilad Erdan.

Ministr vnitra Arje Deri k tomu dodal: „Není to poprvé, kdy zabraňuji vstupu do země aktivistům hnutí BDS. Tentokrát jde však o delegaci vysoce postavených evropských představitelů, kteří sem míří, aby podnikali kroky zamířené přímo proti Izraeli, takže celá záležitost má ještě další podtext. Když jsem prostudoval pečlivěji, o koho se jedná a v jakých souvislostech chystají svou návštěvu, rozhodl jsem, že delegace nemá v Izraeli co dělat.“

Oba ministři uvedli, že pokud delegace přiletí, bude z letiště vrácena zpět. Dodali, že své rozhodnutí zveřejňují předem právě proto, aby měli členové delegace možnost vůbec do letadla nenastoupit.

Své rozhodnutí mohli opřít o kontroverzní zákon, schválený izraelským Knesetem letos v březnu, v němž se zapovídá vstup do země lidem, kteří bojkotují Izrael. Od svého schválení byl zákon použit proti aktivistům hnutí BDS už několikrát.