Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael kráčí k zářijovým volbám. Prvně v historii půjde o druhé volby během jednoho roku

30. 5. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Po pěti měsících od dubnových voleb bude mít Izrael parlamentní volby další, protože současnému premiérovi a faktickému vítězi voleb se nepodařilo sestavit vládní koalici. Dvoje volby během jednoho roku se budou odehrávat vůbec poprvé v izraelské historii. Termín těch dalších byl stanoven na 17. září. Zlomovým bodem se stal zákon o zvýšení počtu ultraortodoxních židovských mužů odvedených na vojenskou službu, která je v zemi pro většinu jeho obyvatel povinná. Zatímco charedi strany se snažily text navrženého zákona co nejvíce zmírnit a upravit ve svůj prospěch, pravicově-sekulární Avigdor Lieberman, předseda strany Izrael náš dům, trval na tom, že se k vládní koalici nepřipojí, pokud text neprojde tak, jak stojí. Netanjahu nazval sled událostí „kafkaskním“ a vypsání voleb „zbytečným krokem, který nikdo nechce a nikdo nepotřebuje“.

Lieberman zas reportérům sdělil, že za vypsání dalších voleb je zodpovědný „Likud, který se totálně přizpůsobil charedi stranám“. „Jsme přirozeným partnerem pravicové vlády. Ale nebudeme partnery ve vládě židovského náboženského práva,“ řekl Lieberman. Podle jeho dřívějších vyjádření se návrh zákona o povinném odvodu na vojnu pro charedim stal jakýmsi zástupným symbolem a podmínky, za jakých by současná pravicová koalice v čele s Netanjahuem vznikla, by podle něj přišly Izraelce celkově dráž, než vypsání dalších voleb.

Raději, než aby byla dána šance na sestavení vládní koalice straně Kachol-lavan (Modrobílí), v jejímž čele stojí Benny Gantz a Jair Lapid, odhlasoval si ve středu Likud a jeho spojenci další kolo voleb. Pro hlasovaly i arabské strany, které doufají ve větší počet mandátů.

Ještě ve středu se Netanjahu obrátil na Aviho Gabaje, předsedu Strany práce, s tím, zda by mohl v koalici nahradit Liebermanovu stranu. Podmínkou ovšem bylo přijetí legislativy, která omezí pravomoce Nejvyššího soudu a schválení trestní imunity pro členy Knesetu, včetně Netanjahua, který čelí obvinění v několika korupčních kauzách. Strana práce na tuto nabídku nepřistoupila.