Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael je v přepočtu na obyvatele největším světovým dárcem v boji proti ebole

30. 12. 2014, -jg- |  Izrael

NEW YORK – Nejvíce peněžních prostředků v přepočtu na obyvatele věnoval v boji proti ebole Izrael. V pondělí 29. prosince to v New Yorku oznámil Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). K finanční pomoci ve výši 8,75 milionu amerických dolarů Izrael poslal navíc plně vybavené kliniky a medicínské specialisty do různých částí západní Afriky, aby kliniky provozovali a aby zaučili tamější medicínský personál. Podle ředitelky americké pobočky UNICEF přišla izraelská pomoc právě včas, situace je totiž i nadále kritická, ale světová pozornost už v současnosti není k této epidemii tolik upřena.

Velká část z izraelské pomoci 8,75 milionu dolarů byla věnována přímo UNICEF, který pracuje na řešení zastavení přenosu nákazy a poskytuje pomoc dětem nakaženým tímto smrtelným virovým onemocněním. „Přestože bylo dosaženo pokroku při kontrole šíření nákazy, ještě zbývá hodně udělat k jejímu úplnému potlačení a v poskytování péče dětem, jejichž životy byly zasaženy,“ sdělila výkonná ředitelka amerického fondu pro UNICEF Caryl Sternová. „Tato investice nebude užita jen k současnému boji proti šíření nákazy, ale bude sloužit k dlouhodobější péči o zdraví dětí a rodin napříč západní Afrikou,“ dodala Sternová.

Smrtelné virové onemocnění zasáhlo v regionu západní Afriky asi 19 tisíc lidí, z toho 6900 lidí již zemřelo. Následkem epidemie osiřelo na 10 tisíc dětí, zejména v zemích jako je Libérie, Sierra Leone a Guinea. Sirotci jsou v těchto zemích stigmatizováni a na okraji společnosti. Dále se odhaduje, že v důsledku stavu nouze zůstalo mimo školní docházku asi 5 milionů dětí.