Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael: Jako první se pokusí sestavit vládu Gantz. Dostal podporu těsné většiny 61 poslanců

15. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V nečekané shodě se všichni arabští zákonodárci v Knesetu shodli se stranou Jisrael Bejtenu Avigdora Liebermana a na post předsedy vlády podpořili předsedu strany Modrobílých, Kachol lavan, Bennyho Gantze. Proto v neděli 15. března izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil jako prvního pokusem o sestavení vlády právě Gantze, který tímto krokem získal podporu parlamentní většiny 61 poslanců. Rivlin nicméně sdělil, že si v neděli večer pozve k jednání jak Gantze, tak nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua a pokusí se oba rivaly přimět k vládě národní jednoty složené ze dvou největších stran, zmíněné Kachol lavan a Likudu. Likud je ve třetích letošních izraelských parlamentních volbách se svými 36 mandáty faktickým vítězem. Kachol lavan získala oproti tomu křesel 33.

Likudem vedený pravicový blok nicméně opět neuspěl v sestavení parlamentní majority poté, co se pravicová Liebermanova strana Izrael náš domov, která dříve současného premiéra podporovala, napotřetí odmítla k Netanjahuově koalici připojit. Gantz se tak dočkal podpory paradoxně jak od někdejšího ministra obrany Liebermana, který odsuzoval arabské poslance za jejich „sympatie k terorismu“, tak od spojené arabské kandidátky, která sdružuje tři arabské strany a stranu, která navazuje na komunistickou stranu Izraele, která má jak arabské, tak židovské členy.

Předseda společné arabské kandidátky Ajman Odeh nicméně ještě v neděli oznámil, že jejich podpora Gantzovi směřuje jen k jeho snaze ustavit středolevicovou vládu, která by nahradila Netanjahua v premiérském křesle. Odeh dodal, že pokud Netanjahu a Gantz ustaví společnou vládu, „budeme jejím největším oponentem“. Arabská nacionalistická strana Balad, která je součástní sjednocené arabské kandidátky, od počátku podle Odeha podpoře Gantze na post premiéra oponovala, ale nakonec k jeho podpoře „udělala chrabrý krok“.

Prezident Rivlin se po posledních volbách sešel nejprve se zástupci strany Likud, která získala nejvíce hlasů a od počátku podporoval myšlenku vlády národní jednoty. Ta by podle něj nejlépe respektovala přání voličů a prezident také varoval před čtvrtými parlamentními volbami v roce, pokud by i všechna nynější jednání skončila patem. Sám Netanjahu naléhal na Gantze, aby přijal vytvoření společné vlády, která by v době pandemie koronaviru činila „obtížná rozhodnutí“ – nejprve na svém Twitteru. To však Gantz nazval „prázdným gestem“.