Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael chce zrušit zastoupení katarské televize al-Džazíra v zemi a vypnout její vysílání

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael hodlá uzavřít pobočku katarské televize Al-Džazíra (al-Jazeera) v Jeruzalémě a odstranit její vysílání z místního kabelového i satelitního vysílání. Tisku to sdělil v neděli 6. srpna izraelský ministr komunikací Ajúb Kara. Podle něj stanice zaujatě informuje o blízkovýchodním konfliktu, podněcuje k násilí a „stala se hlavním nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu.“ „Téměř všechny země v regionu, Saudská Arábie, Egypt, Jordánsko, dospěly k názoru, že al-Džazíra podněcuje k terorismu a náboženskému extremismu. Za této situace je zcestné, že stále vysílá z Izraele,“ dodal Kara. Vypnutí al-Džazíry v Izraeli se však nezdá být bezprostřední, ačkoliv vláda prý již tímto směrem podniká právní kroky. Brzkého uzavření se neobávají ani novináři panarabské stanice, která má pobočky po celém světě a vysílá v několika jazycích. „Mediální síť al-Džazíra odsuzuje toto rozhodnutí, které přichází v kontextu kampaně, kterou započalo dřívější prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua..“ stálo v nedělním vyjádření stanice, která se chce právní cestou bránit.

Netanjahu se v červenci vyjádřil, že podnikne kroky k uzavření kanceláří al-Džazíry v zemi kvůli podněcování k násilí v Jeruzalémě a míst v jeho Starém městě, která jsou posvátná jak muslimům, tak Židům. Reagoval tak na červencové události na Chrámové hoře, kdy tři palestinští útočníci zabili dva izraelské policisty, což vyústilo v další vlnu násilí.

Svoboda projevu

Na otázku agentury Reuters, zda vypnutí al-Džazíry nebude Izrael v podezření, že je proti svobodě tisku, vysoký izraelský představitel z kruhu Benjamina Netanjahua odpověděl, že země přijímá množství rozdílných názorů, ale ne podněcování. „Premiér není potěšen konstantním podněcováním, jaké můžete vidět a slyšet na al-Džazíře, hodně z toho v arabštině. Na tomto kanálu je vysíláno mnoho obsahu, který je doslova nebezpečný. V zemi není nedostatek svobody projevu. Je zde mnoho hlasů disentu. V demokratické zemi jsou však některé věci nepřijatelné, a hodně z toho, co al-Džazíra vysílá, spadá do této kategorie.“

„I když si nemyslím, že tento krok zastaví podněcování k násilí a zvýší bezpečnost, souhlasím, že al-Džazíra během let žalostně selhávala a stala se platformou pro islamisty a extremisty, přičemž izraelské mluvčí přizvala obvykle jen tehdy, aby potvrdili stanovisko katarské televize a ne, aby rozšířili názorovou perspektivu,“ řekl Peter Lerner, mluvčí IDF pro zahraniční tisk a velitel pro platformy IDF na sociálních sítích. „Podíl al-Džazíry na příklonu mas k násilí byl patrný už od jejího počátku působení v Izraeli od 90. let. Domnívám se však, že v době internetových sociálních sítí tento krok, pokud bude implementován, nepřinese zamýšlený účinek,“ dodal Lerner.

Nebezpečný obsah

Plánované kroky izraelské vlády kritizovala Asociace zahraničních novinářů v Izraeli. „Měnit zákon, aby bylo možné uzavřít mediální organizaci pro politické účely je balancováním na ostré hraně,“ řekla výkonná tajemnice asociace Glenys Sugarmanová.

Přístup k vysílání stanice al-Džazíra byl nedávno zablokován v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, Egyptě a Bahrajnu, prý za její „islamistickou orientaci“. V Egyptě byli roku 2014 dokonce tři novináři této stanice odsouzeni k odnětí svobody na 7 let a jejich kancelář uzavřena. Dva novináři byli později propuštěni, jeden zůstává dále ve vězení. Tyto země přerušily dne 5. června s katarskou vládou, která před 20 lety stanici založila, vzájemné vztahy. Katar obviňují z podpory terorismu a ze sblížení s jejich regionálním protivníkem Íránem.

VIDEO: Jak al-Džazíra informovala o možném uzavření své kanceláře v Izraeli (anglicky)