Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael bude mít krizovou vládu národní jednoty

29. 3. 2020, -Denis Doksanský, red - |  Izrael

JERUZALÉM – Dosavadní lídr opoziční strany Modrá a bílá (Kachol lavan) Benny Gantz a dosavadní premiér Benjamin Netanjahu, předseda strany Likud, uzavřeli dohodu o sestavení „krizové vlády národní jednoty“, aby v období, kdy Izrael, tak jako zbytek světa, čelí šíření nákazy koronaviru, zabránili hrozícím čtvrtým volbám v důsledku patové situace. Klíčovou částí dohody je rotování postu premiéra v rámci 3 let, kdy premiér Netanyahu bude v této pozici do září 2021 a po té se premiérem stane Benny Gantz. Ten se dočasně stal předsedou izraelského parlamentu, když pro něj ve čtvrtek hlasovala nově vytvořená koalice. Po sestavení vlády v ní bude mít klíčový post. Diskutuje se, zda to bude ministr zahraničí, obrany či jiný.

Poté Benny Gantz přenechá pozici předsedy Knesetu kandidátovi Likudu, pravděpodobně dosavadnímu mluvčímu Yuli Edelsteinovi, který rezignoval ve středu v důsledku nesouhlasu s rozhodnutím Nejvyššího soudu.

Po volbách 1. března došlo již potřetí k patové situaci, kdy ve 120 členném Knesetu získal Likudu premiéra Netanjahua 36 mandátů a spolu s dalšími stranami v pravicovém bloku celkem 58 mandátů, k nadpoloviční většině mu tedy 3 mandáty scházely. Konkurenční Modrobílí získali 33 mandátů a spolu s levicovými a arabskými stranami měla dohromady 55 mandátů. Mezi nimi je strana Izrael náš domov (Jisrael bejtenu), která odmítá jít do koalice s ultraortodoxními náboženskými stranami, které jsou součástí pravého bloku ani s arabskými stranami, jež patří k bloku středově levicovému.

Již troje parlamentní volby během roku jsou světovým unikátem, jejich výsledky hrozily volbami čtvrtými. Dne 15. března izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil sestavením vlády nikoli předsedu vítězné strany Netanjahua, ale předsedu druhého nejsilnějšího usupení Benny Gantze, pro nějž v té době vyslovil podporu nadpoloviční počet poslanců izraelského parlamentu, včetně Spojené arabské kandidátky.

Ten se nakonec rozhodl předejít hrozícím čtvrtým volbám dohodou se svým rivalem Netanjahuem a dokonce mu přenechat premiérský post na první polovinu tříletého období, aby vládní aparát mohl pracovat s maximální efektivitou ve stabilizovanější situaci s funkční vládou, jež má mandát a důvěru nadpoloviční části Knesetu.

Důsledkem Gantzova rozhodnutí však je rozštěpení uskupení strany Modrá a bílá, neboť dvě jeho části se rozhodly do koalice s pravicovým blokem nevstoupit a zůstat raději v opozici. Do koalice tak s Likudem a dalšími stranami jde pouze Gantzova strana Odolný Izrael (Chosen le-Jisrael) s 15 mandáty. Zbylé dvě strany Máme budoucnost (Ješ atid) se 13 a Telem s 5 mandáty odchází do opozice. Podle předběžné dohody by měla mít Gantzova strana stejně ministrů jako Likud spolu s partnerskými stranami, což by znamenalo, že téměř každý z Gantzovy strany bude ministrem.
Zbývající strany pravidové koalice již oznámily, že se do vznikající koalice zapojí, zatímco strana Izrael náš domov (Jisrael bejtenu) Avigdora Libermana zůstane mimo. Celkem by tak nová koalice měla mít pohodlnou většinu 73 – 75 mandátů ze 120. V případě připojení menších stran z levicového bloku, jako Strana práce či některých poslanců strany Gesher (Most), kteří již nové koalici avízovali svou podporu, bude podpora v parlamentu ještě větší.

V každém případě se zdá, že Izrael ukončí více než rok a půl trvající politickou krizi a bude mít opět funkční vládu, díky nečekané dohodě někdejších rivalů Bennyho Gantze a Benjamina Netanjahua, s podporou prezidenta Reuvena Rivlina. V pátek již telefonicky blahopřál premiéru Netanyahuovi k ustavení nové vlády prezident USA Donald Trump.