Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Islámský džihád vypálil z Gazy na Izrael 30 raket, podle IDF to bylo na popud iránských revolučních gard

27. 10. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Za pět raket, které byly vystřeleny z Gazy na Izrael během noci z pátka na sobotu 27. října převzala odpovědnosti militantní skupina Islámský džihád. Čtyři z nich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kopule. Tentokrát IDF neobvinila z podílení se na útoku Hamás, ačkoliv jej jako správce Gazy činí odpovědným za vše, co se v palestinské enklávě děje. Izraelská armáda nařkla Islámský džihád, že uskutečnil raketový útok v zájmu Íránu a Sýrie. „Za tvůrce incidentu považujeme rovněž na syrský režim a íránské síly Al-Kuds,“ nechal se slyšet armádní mluvčí Ronen Manolis s poukázáním na elitní oddíl íránských Islámských revolučních gard. Hodinu poté, co Železná kopule zničila čtyři rakety z Gazy provedly izraelské stíhačky nálety na tři cíle Islámského džihádu, včetně manufaktury zbraní a místa, kde se vyrábí části pro stavbu podzemních tunelů. Celkově pak bylo během noci vystřeleno na Izrael 30 raket, z čehož 10 zachytil protiraketový systém, dvě dopadly do Gazy a ostatní na izraelská volná prostranství.

Izraelská armáda pak téže noci celkově zasáhla 87 míst v pásmu Gaza, i čtyřpatrovou budovu v Gaza City ve čtvrti Daradž, jíž používají jako vojenské kanceláře složky Hamásu. Podle IDF obdrželi před náletem vlastníci budovy několikeré upozornění, aby ji vyklidili. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze sdělilo, že během nočních náletů byla poškozena nemocnice na severu Gazy, známá též jako Indonéská nemocnice. Fotografie budovy však neukázaly přímý zásah. Nebyly hlášeny žádné kauzality.

Pět zabitých Palestinců, jeden vlastním granátem

Po nočních nepokojích Íránem podporovaný Islámský džihád oznámil, že přistupuje na Egyptem dohodnuté příměří a klid zbraní, pakliže Izrael udělá totéž. Pár hodin poté jihoizraelský region Eškol zrušil krizové nařízení, podle nějž měli obyvatelé zůstávat v těsné blízkosti protiraketových krytů. V platnosti zde nicméně zůstalo nařízení, podle nějž se nesmí pořádat venkovní shromažďovací akce o více jak 100 účastnících a vnitřní o více jak 500.

Raketová palba následovala po tradičních pátečních nepokojích na hranici Izraele s Gazou, kdy bylo při střetech demonstrantů s IDF zabito pět Palestinců, z toho jeden při výbuchu svého vlastního ručního granátu, jenž podle svědků explodoval předčasně. Demonstrace se v pátek 26. října při hranicích odehrávaly na pěti místech, demonstrující při nich pálili pneumatiky a házeli na izraelské jednotky kameny a zápalné láhve. IDF odpovídala slzným plynem a příležitostnou střelbou. Každotýdenní nepokoje na hranici se odehrávají už od 30. března. Hamás je označil za „Velký pochod návratu“.