Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

IDF zatkla čtyři podezřelé z ubodání Dvira Soreka, v souvislosti se svátky se obává dalších možných útoků

10. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři podezřelí muži a jedna žena byli v noci z pátka na sobotu zatčeni v souvislosti se zabitím devatenáctiletého studenta vojenské přípravky Dvira Soreka. Devatenáctiletý Sorek byl ubodán k smrti a jeho tělo nalezeno ve čtvrtek 8. srpna u osady Migdal Oz na Západním břehu, kde mladík studoval. Hebrejskojazyčná média, která citovala z palestinských arabských zdrojů, uvedla, že k zatčení čtveřice došlo ve vesnici Beit Kahil na jihu Západního břehu, zabaven byl také jeden osobní vůz. K zatčení došlo poté, co byl jako první zatčen a vyslýchán devětadvacetiletý podezřelý z obce Beit Fadždžar, která se nachází nedaleko Migdal Oz. První zatčený, který byl v pátek propuštěn, má být majitelem auta, o němž si izraelské bezpečnostní služby myslí, že bylo užito během středy k útoku. Izraelská armáda během pátku a soboty žádné zprávy o zatčení nepotvrdila, ve svém prohlášení jen uvedla, že pátrání po teroristech pokračuje.

Během zatýkání v Beit Khalil propukly nepokoje, asi stovka Palestinců napadala izraelské složky kameny. Ty proti davu použily prostředků k rozptýlení demonstrací. Podle zpráv ze soboty večer byli dva zadržení muži identifikováni jako Nazir Salah Halil Azafra (24) a Kassem Araf Halil Azafra (30). Oba pocházejí z Beit Kahil a ačkoliv ani jeden z nich nebyl dříve zatčen kvůli trestnému činu souvisejícím s bezpečností, jeden z nich je znám jako operativec Hamásu.

Zavražděný Dvir Sorek byl studentem semináře Hesder, který kombinoval náboženské vzdělávání a povinnou základní vojenskou službu. „Voják byl studentem přípravného vojenského semináře. Byl v civilu a nebyl ozbrojen,“ sdělil mluvčí IDF Jonathan Conricus. Podle armády žádný vojenský výcvik neabsolvoval a neuměl se efektivně bránit. Oběť pocházela z osady Ofram na Západním břehu a ve středu večer se měl vracet z Jeruzaléma, kde nakoupil knihy pro své učitele. Podle prozatímních závěrů vyšetřování byl ubodán jinde, než bylo nalezeno jeho tělo. U prašné cesty nedaleko semináře jej někdo vyhodil z auta již posmrtně. Sorek byl zabit 19 let poté, co jeho dědeček z mateřské strany, rabín Binjamin Herling, byl zastřelen při teroristickém útoku poblíž Nábulusu.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Teroristická organizace Islámský džihád jej nicméně označila za hrdinský čin a izraelské úřady vraždu vyšetřují jako teroristický útok. K vraždě Dvira Soroka došlo v období relativního klidu na Západním břehu. Izraelské bezpečnostní složky se nicméně obávají, že tento incident může zafungovat jako spouštěč k dalším útokům, a to zejména při napjaté atmosféře, kdy se v neděli budou časově překrývat dva náboženské svátky – muslimský svátek oběti Íd al-adhá a židovský půst 9. Avu.