Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

IDF uspořádala vojenské cvičení u Beerševy, nasadila protiraketovou obranu u Tel Avivu

17. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Po „zhodnocení situace“ nasadila v pondělí 16. července izraelská armáda přídavnou baterii obranného protiraketového systému Železná kopule u středoizraelské metropole Tel Aviv. Ve stejný den byli rovněž k bateriím protiraketového deštníku přivoláni rezervisté, kteří systém ovládají. Situace mezi Izraelem a hnutím Hamás v Gaze se vyostřila minulý týden poté, co na Izrael bylo z Gazy vystřeleno více jak 170 raket a minometných střel. Nejméně čtyři Izraelci byli zraněni, včetně dvou náctiletých dívek, jejichž dům v městě Sderot byl zasažen. Byl zasažen i další objekt v témže městě, ale ten se v době zásahu nacházel prázdný. IDF na rakety odpověděla zasažením 40 vojenských cílů Hamásu. Během neděle IDF zasáhla dvakrát proti jednotkám posílajícím na území Izraele zápalné draky a balony. Ty měly v minulých týdnech za následek požáry tisíců akrů zemědělské i lesní půdy.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při izraelských náletech zraněno nejméně 14 lidí a dva Palestinci přišli o život. Během soboty Hamás oznámil, že hodlá dodržet příměří s Izraelem dojednané Egyptem a dalšími mezinárodními partnery. Těsně po tomto prohlášení nicméně náledovalo několik minometných střel vypálených na Izrael, který na to odpověděl.

Při nedělním zasedání vládního kabinetu prohlásil premiér Benjamin Netanjahu, že se rozšířily zprávy, že dojednané příměří by se nemělo vztahovat na zápalné draky a balony, avšak že tato zpráva není správná. „Nesjme připraveni akceptovat jakékoliv útoky proti nám a adekvátně na ně odpovíme,“ dodal.

Izraelská armáda uspořádala v neděli v oblasti města Beerševa vojenské cvičení pro boj v městské zástavbě, která měla simulovat pozemní vpád do pásma Gazy a jeho měst. Tato pondělní akce, na níž sezvala IDF všechna lokální média, aby o ní detailně informovala, měla podle všeho varovat Hamás, že Izrael je odhodlán k drastické ofenzivě, zejména pokud nebude nastolen klid v příhraničních izraelských komunitách. V pátek večer byl zraněn izraelský voják poté, co po něm Palestinec hodil během protestů v Gaze granát.