Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

IDF objevila již čtvrtý tunel, který vybudoval Hizballáh z jihu Libanonu do Izraele

17. 12. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda oznámila v neděli 16. prosince nález a přípravu na zničení už čtvrtého tunelu, který pro útok na izraelském území vybudoval z Libanonu Hizballáh. „Tento tunel, stejně jako ostatní, je pod kontrolou IDF a kdokoliv jím bude chtít z libanonské strany vstoupit, ohrožuje svůj život. Za hloubení tunelů z Libanonu je zodpovědná tamní vláda. Jde o závažné porušení Rezoluce 1701 a suverenity státu Izrael,“ stálo v prohlášení izraelské armády. Ta na počátku tohoto měsíce zahájila Operaci severní štít, jejímž cílem je lokalizovat a ničit tunely, které v minulých letech vybudovalo šíitské militantní hnutí Hizballáh, které operuje ze sousedního Libanonu. Už v úterý 4. prosince IDF zveřejnila videa z prvních dvou tunelů a požádala UNFIL, prozatímní, na mír dohlížející, jednotky OSN v Libanonu, aby se s druhým vypořádaly. Podle posledních zpráv IDF je však třeba objevit ještě další tunely.

Šéf generálního štábu IDF Gadi Eisenkot už dříve tento měsíc prohlásil, že armáda vlastní plán tunelů Hizballáhu. Podle důstojníka ženistů IDF Ziva Nimniho Hizballáh ještě nedosáhl stádia, kdy by tunely mohl použít. Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Hizballáh plánoval vyslat do Izraele „celé jednotky“, aby zabraly území a unesli a zabili izraelské vojáky a civilisty. Podotkl ještě, že tyto tunely byly mnohem širší, než tunely, které buduje teroristická skupina Hamás z Gazy.

Nimni médiím sdělil, že Hizballáh prozatím „pozoruje, co děláme“ a zatím je zde pouze nízká hrozba přímé vojenské konfrontace. IDF zapojila pozemní, vzdušné i námořní síly na severu země, zatímco se vojenští inženýři věnují objevování a ničení tunelů. Napětí na severu by však mohlo eskalovat, pokud by se IDF rozhodla operovat v části tunelů, které jsou už na libanonském území – což se dosud nedělo, nebo kdyby se Izrael rozhodl zničit sklady raket, které Hizballáh má. To je podle analytiků další možný krok.

V neděli 16. prosince navštívil izraelské jednotky na severu Izraele prezident Reuven Rivlin. Sdělil přitom, že mezinárodní společenství musí pochopit, že Izrael udělá to, co je potřebné k jeho obraně a že Izrael požaduje mezinárodní zapojení do prosazování rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. „Naše technologické schopnosti, kvalita naší rozvědky a vynikající muži a ženy vytvořili vynikající průlom podle všech měřítek. Na světě není žádná jiná armáda, která by mohla takových výsledků dosáhnout. Celá IDF je připravena a ochotna reagovat a současná operace dokazuje, jak velká je důležitost takové připravenosti pro každý scénář, kterému můžeme čelit,“ uzavřel prezident.