Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

IDF během konfliktu v Gaze dodržovala konvence, často šla ještě nad jejich rámec, tvrdí generálové armád

15. 6. 2015, -jg- |  Izrael

NEW YORK – Mezinárodní skupina složená z bývalých vysokých armádních činitelů představila v pátek 12. června Organizaci spolených národů zprávu, v níž sděluje, že Izrael v době Operace obranný štít „nejenže přijal přiměřený mezinárodní standard v dodržování zákonů při ozbrojených konfiktech, ale v mnoha ohledech tento stadard značně převýšil“. Zpráva byla doručena OSN nedlouho před tím, než organizace zveřejní vlastní zprávu, kterou o izraelských akcích během minulého léta vypracovala Komise OSN pro lidská práva. Izrael tuto komisi na základě předešlých zkušeností podezřívá ze zaujatosti a jednostrannosti, proto s jejími členy nespolupracuje. Komisi složené z mezinárodních vojenských expertů, kteří do Izraele přicestovali s organizací „Friends od Israel“, naopak Izrael vyšel vstříc ve všech požadavcích.

Skupina složená z 11 expertů ze zemí jako USA, Německo, Velká Británie, Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Austrálie a Kolumbie, přicestovala do Izraele v květnu. Vedl ji generál Klaus Naumann, bývalý náčelník generálního štábu německé armády Bundeswehr a v současnosti předseda vojenské komise NATO. „Byli jsme první mnohonárodnostní skupinou vojenských důstojníků, která navštívila zemi a které byl umožněn bezprecedentní, plný přístup do všech izraelské složek vlády i armády. Od kanceláří premiéra Netanjahua a ministra obrany Jaalona až po zodpovědné armádní velitele a vojáky, kteří jsou na bitevním poli,” sdělil Naumann.

Skupina ve své zprávě uznala, že věděla o předešlých nařčeních Izraele, že spáchal válečné zločiny, ale sama prý dospěla k jiným závěrům. Podle jejích nálezů byl Izrael vtažen do obranné války, které se průkazně snažil předejít. „Jsme přesvědčeni, že izraelské ozbrojené složky jednaly tak, jak vyžadují regule ozbrojených konfliktů, a často šly ještě nad rámec potřebných právních zásad proporcionality, nezbytnosti a diskriminace,“ stojí ve zprávě. „Přijatá opatření byla často nad rámec požadavků Ženevské konvence, což někdy ohrozilo životy Izraelců. Tyto kroky do určité míry také podkopaly efektivnost operací IDF tím, že izraelská armáda často zastavila vojenské akce, a tak dovolila militantům hnutí Hamás se přeskupit a dozásobovat.“

Co se týká úmrtí převyšující počet 2000 Palestinců obývajících Gazu, zpráva potvrzuje dřívější izraelský odhad, že civilisté činili asi polovinu z nich. „Uznáváme, že některé ze smrtí civilistů byly způsobeny špatným odhadem a chybováním,“ popisuje zpráva. „Ale také uznáváme, že většina z těchto smrtí byla tragickým důsledkem obrany proti nepříteli, který své útoky prováděl uvnitř civilního obyvatelstva.“ Zpráva dále dodává, že v 1,8 milionové populaci Gazy se během 50 dní odehraje mnoho případů smrti, které nijak nesouvisí s válkou, avšak i tyto byly zahrnuty do počtu obětí. Další škody na životech se udály poté, co některé útočné akce Hamásu selhaly a vyžádaly si životy místních obyvatel.