Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Graffiti a vypálené auto. Z trestného činu z nenávisti jsou v palestinské vesnici podezřelí izraelští osadníci

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – „Nezahrávejte si s námi“ – to je vzkaz, který neznámý pachatel či pachatelé nasprejovali na zeď pravděpodobně ve středu 14. listopadu ráno před rozbřeskem ve vesnici Urif na Západním břehu. Nedaleko nápisu bylo zapáleno auto a podle svědků byly po silnicích poházené bodce, které by kolem jedoucím autům propíchly pneumatiky. Jedná se o další v řadě vandalských útoků se společnými rysy: menší palestinská vesnice, nenávistné hebrejské graffiti, útok na auta (od probodání pneumatik přes posprejování po zapálení). Minulý měsíc bylo takto poničeno 28 aut ve vesnici Mazraa a v září deset aut ve vesnici Bejta. V některých případech nápisy odkazují, že se jedná o odvetný čin za některý z útoků, provedených palestinskými radikály.

V Bejtě tak odkazovaly na útok blízko osady Tekoa, při němž se jeden Palestinec pokusil zaútočit na jednoho izraelského osadníka železnou tyčí. Zdá se, že jedna či více skupin se rozhodla „vzít spravedlnost do vlastních rukou“, nicméně cíle svých „odvetných akcí“ jako by si vybírala náhodně.

Některá média, jako např. palestinská agentura Maan News, již přímo spekuluje o tom, že za útoky stojí izraelští osadníci. Domnívá se to alespoň Ghassan Dhaglas, úředník PA monitorující izraelsko-palestinské střety na Západním břehu. Ten podezírá obyvatele nedaleké osady Jic-har.

K menším či větším střetům mezi izraelskými a palestinskými obyvateli Západního břehu dochází průběžně, od slovních potyček po házení kamení a čmárání nápisů. Vážná série letošního podzimu ovšem přesahuje onu „běžnou“ podobu kolizí a útoků, o nichž informují izraelské nevládní organizace jako B’Tselem, Yesh Din či Rabíni za lidská práva. Zmíněné případy šetří izraelská policie ve spolupráci s policií PA a pracuje s různými scénáři.