Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Gaza poslala na Izrael 150 raket. Desítky jich zachytila Železná kopule, zasažen byl rodinný dům v Eškolu

4. 5. 2019, -jg- |  Izrael

AŠKELON – Rechovot, Aškelon a Ašdod byla hlavní izraelská města, kde se rozezněly poplašné sirény v sobotu 4. května ráno. Celkem bylo na tato města a přilehlé obce z Gazy vypáleno kolem stovky raket, desítky z nich zachytil protiraketový systém Železná kopule. Jedna raketa dopadla na silnici č. 4, jednu z hlavních dopravních tepen u Aškelonu, a další do komunity v regionu Eškol. Nikdo však neutrpěl újmu, zdravotníci ošetřili patnáctiletého chlapce, který se lehce zranil, když utíkal do krytu a dva lidé byli ošetřeni s šokem. Dále rodinný dům v Eškolu utrpěl přímý zásah raketou. Stalo se tak až poté, co rodina dům opustila a šla do krytu, když uslyšeli sirény. Krátce po 2. hodině odpolední IDF zahájila odvetnou akci proti cílům Hamásu a Islámského džihádu v Gaze. Palestinci ohlásili jednoho mrtvého dvaadvacetiletého muže a 4 zraněné. Po 15. hodině Železná kopule sestřelila rakety z Gazy nad Kirjat Gat, kde byla šrapnelem zraněna žena.

K raketám, které byly vypáleny na Izrael v sobotu ráno, se nikdo hned nepřihlásil. Nicméně den předtím, v pátek, zastřelili izraelští vojáci na hranici s Gazou 4 Palestince poté, co ostřelovači Hamásu z Gazy postřelili 2 izraelské vojáky. Stalo se tak během násilných protestů, které se na hranici s Gazou každý týden odehrávají. Při tom posledním se jich účastnilo několik tisíc lidí, kteří se shromáždili na pěti místech u hranice. Někteří demonstrující házeli kameny a výbušná zařízení po vojácích, kteří na ně odpovídali slzným plynem a příležitostnou střelbou.

Během soboty IDF uzavřela některé pozemní komunikace v blízkosti hranice s Gazou, uzavřena byla rovněž populární pláž Zikim, která se nachází 2 – 3 km severně od hranice. Obyvatelé jihu země jsou nabádáni, aby zůstávali v chráněných místech, zakázány byly rovněž veřejné akce s účastí větší než 300 lidí a zrušila se různá sportovní utkání. Pozastavily se rovněž zemědělské práce.

O sobotním odpoledni se po třetí hodině rozezněly sirény v izraelských komunitách znovu. Tentokrát kromě jižních měst i v Bejt Šemeš v centrálním Izraeli, asi 20 km od Jeruzaléma. Opět byla v pohotovosti izraelská protiraketová obrana, ve městě Kirjat Gat šrapnel ze sestřelené rakety zranil padesátiletou ženu, která byla ve stabilizovaném stavu hospitalizována.