Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Gaza - Izrael: Příměří zatím v nedohlednu, přes noc padaly na Izrael desítky raket

30. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

NETIVOT – Jedna z raket vypálených v úterý 29. května z pásma Gazy zasáhla elektrické vedení, zásobující proudem jižní část území. Desetitisícům Palestinců se tak zase o něco zhorší jejich situace. Izraelský ministr energetiky Juval Steinitz prohlásil, že na opravy dojde, až se situace uklidní, aby pracovníci elektrické společnosti nebyli v ohrožení. V mnoha domácnostech v Gaze už předtím fungovala elektřina jen několik hodin denně. Ve středu ráno oznámil vůdce Hamásu Chalíl al-Chajá, že se Egyptu údajně podařilo mezi teroristickými skupinami ovládajícími Gazu a Izraelem zprostředkovat příměří. (Ostřelování izraelského území pokračovalo o ranních hodin.) Optimistickou zprávu začala rychle přebírat média, IDF však vydala zprávu, že podmínkou dohody o příměří je zastavení střelby.

Pokud ostřelování nepřestane, nálety na Gazu prý „ještě zesílí“ (Haaretz). Existenci takové dohody o příměří ovšem brzy dopoledne dementoval izraelský ministr dopravy Israel Katz (v rozhovoru pro izraelské rádio Galgalac):

„Žádné příměří není. Izrael i nadále trvá na opatřeních, která zabraňují střelbě a teroristickým útokům.“ Tisíce Izraelců na jihu země nocovalo v protiraketových krytech. Rakety z Gazy byly vypáleny na obce v regionech Eškol, Saar Ha-Negev a Sdot Ha-Negev. Protiraketový systém Železná kopule zachytil většinu z nich.

Několik raket z Gazy bylo vypáleno i během dopoledne, jedna zasáhla sportoviště v jihoizraelském městě Netivot necelých 20 km od hranic Gazy. Nikdo nebyl zraněn, žena, která se v době zásahu nacházela nedaleko, utrpěla panickou ataku. Je pravděpodobné, že Izrael odpoví dalším náletem.

Hamás je ve svých prohlášeních poněkud nekonzistentní, což může potvrzovat spekulace o mocenském pnutí v jeho vedení a problémech s udržením moci.