Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Extremisté z charedi židovské komunity napadli syna bývalého poslance, protože slouží v IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poté, co v pátek 9. června extremisté z řad ultraortodoxních Židů napadli v IDF sloužícího syna bývalého poslance Dova Lipmana, který je sám ultraortodoxním Židem, Lipman se rozhodl začít s ostatními poslanci spolupracovat na lepší legislativě, která by ochránila izraelské vojáky před násilnostmi, které zejména v minulých týdnech proti uniformovaným vojákům IDF rozpoutala část ultraortodoxní, nebo též charedi, židovské komunity. Během předminulého týdne byly v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim rozneseny letáky s nadpisem „halachické ustanovení“ zaměřené na ultraortodoxní vojáky, kteří narukovali do IDF. „Zabij první vojačku, co uvidíš. Zabij jakéhokoliv velitele, co tě drží v armádě silou,“ stálo v nich například. Další letáky slibovaly ultraortodoxním dětem odměnu ve výši 810 šekelů, pokud budou vojáky verbálně napadat. Není to poprvé, co se objevily plakáty či letáky zaměřené na ultraortodoxní mládež a vyzývající ji k násilí proti vojákům. Jejich zdroj nyní hledá policie.

K napadení syna bývalého poslance Lipmana, který slouží v brigádě Golani, došlo v jeruzalémské Mea Šearim, kam si v pátek před šabatem zajel nakoupit náboženské texty. Násilný dav mu zablokoval cestu z obchodu, takže jej musel majitel krámku vypustit zadním vchodem. Verbální útoky prý ale Šlomo Lipman zažil už dříve i ve svém domovském městě Bejt Šemeš.

Zatím však netušil, že se situace může vyvinout tak, jako minulý pátek v Mea Šearim, kde byl častován nadávkami „nacista“ a „chardak“ – hanlivým označením, které se užívá pro volnomyšlenkářské členy charedi komunity a je rovněž spojením hebrejských slov pro bakterii a hmyz. Poté jej rozvášněný dav pronásledoval a házeli na něj kameny, k lynčování však nedošlo. Náhodný místní kolemjdoucí jej popadl za ruku a vyvedl z uliček ultraortodoxní čtvrti.

„Jsem pro svobodu projevu, ale jsou přeci jisté hranice,“ řekl později médiím Dov Lipman, vojákův otec, který dříve zastupoval v Knesetu centristickou stranu Ješ atid. Spolu s dalšími poslanci nyní doufá, že by se podařilo změnit legislativu tak, aby „bylo protizákonné cokoliv křičet na vojáky.“

Extremisté z Mea Šearim dne 13. května rovněž spálili figurínu vojáka IDF na svátek Lag ba-omer, o víc jak týden později zde došlo k lynčování vojáka z jednotky Givati. Proti odvodům ultraortodoxních Židů do armády vedou aktivní kampaň extremisté z řad izraelské charedi komunity už čtvrtým rokem. Vede je k tomu přesvědčení, že Židé se mají hlavně věnovat studiu Tóry, zatímco stát se snaží otupit jejich religiozní identitu tím, že je sekularizuje v armádě.

Plakát nabízející odměnu 810 šekelů za verbální napadání vojáků:


Leták vyzývající k zabíjení vojaček a vojáků IDF: