Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Eskalace násilí mezi Gazou a Izraelem: Mrtví a zranění na obou stranách

5. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

GAZA/JERUZALÉM – Jeden mrtvý Izraelec a šest Palestinců, z toho jedna těhotná žena a její roční dítě. Zraněných Izraelců bylo podle nočních zpráv Magen David Adom (MDA) 58, v Gaze se jedná o cca 40 zraněných. To je prozatímní, a jistě ne konečný výsledek eskalace násilí, k níž došlo na přelomu týdne. Hamás po více než 450 raketách prohlásil, že „tlak ještě zvýší“ a IDF posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Pásmem Gazy, včetně tanků. V pátek došlo k dalším masovým demonstracím (dle IDF cca 5200 lidí) podél hraničního plotu Pásma Gazy. Demonstrace předcházely Dni nezávislosti (71. výročí založení Izraele), jež si Palestinci připomínají jako den Nakba („Katastrofa“). Zároveň jde o poslední pátek před muslimským postním měsícem Ramadán. navrch k tomu, v Izraeli se po volbách ustavila staronová vláda a v Tel Avivu zbývá několik dní do zahájení hudební soutěže Eurovize.

Při střetech byli zraněni dva izraelští vojáci. IDF vůči demonstrujícím zasáhla slzným plynem a střelbou. Zásah skončil smrtí dvou demonstrantů – R. Abú Taira (19) a R. Abdo (31) – a zraněním 55 dalších. Téhož dne IDF zabila dva členy ozbrojeného křídla Hamásu – A. I. Abú Malúha (33) a A. A. al-Bubalího (29). Raketová střelba Hamásem deklarovány jako odveta za jejich smrt.

Ztráty na obou stranách

Od sobotního dopoledne (cca 10:00) začaly Hamás a Islámský džihád střílet na jih Izraele rakety Kásám. Do půlnoci na neděli jich vystřílely přes 400, více než 250 jich zneškodnil obranný systém Železná kupole. Další však způsobily škody a zranění. 3 lidi zranily střepiny raket – v nejvážnějším stavu je 80letá žena z Kirjat Gat, vážná zranění utrpěl i 46letý muž ze severního Negevu, a pro středně těžká zranění byl hospitalizován i 50letý muž z Aškelonu. Dalších 20 lidí se zranilo při útěku do krytů a 45 dalších utrpělo šok. Izraelským mrtvým je Moše Agadi (58) z Aškelonu, který zemřel po zásahu šrapnelu do hrudi a žaludku.

V Pásmu Gazy byla zabita těhotná Falestine Abú Arar (37) a její čtrnáctiměsíční dítě. Zemřeli po zásahu šrapnely, které do jejich bytu pronikly ze sousední budovy. Dle prohlášení IDF šlo o chybu, nikoli cílený zásah. Izraelský nálet zasáhl také budovu turecké státní tiskové agentury „Anadolu“.

Reakce ze světa

Již během soboty přišly reakce ze zahraničí: Turecký prezident Erdogan nepřekvapivě odsoudil izraelské bombardování a zásah novinářské instituce. „Turecko a Agentura Anadolu bude navzdory těmto útokům i nadále říkat světu o izraelském terorismu a zvěrstvech, k nimž dochází v Gaze i dalších částech Palestiny,“ řekl Erdogan.

USA odsoudily ústy zvláštního vyslance pro Blízký východ Jasona Greenblatta ostřelování jižního Izraele a násilí páchané ze strany Hamásu a Islámského džihádu. „Když i nadále volí terorismus, brání světu v tom, aby pomáhal Palestincům v Gaze, a tím Palestincům škodí,“ uvedl Greenblatt. Zvláštní koordinátor USA pro Blízký východ Nikolaj Mladenov vyzval všechny strany, aby „okamžitě ukončily eskalaci a vrátily se k dohodám z posledních měsíců.“

Mluvčí EU pro zahraničních věci a bezpečnost, Maja Kocijančičová k tomu řekla: „Odpalování raket z Gazy na Izrael musí okamžitě přestat. Pro ochranu životů civilistů je nezbytně nutné, aby skončila eskalace této nebezpečné situace. Izraelci i Palestinci mají právo na život v míru, bezpečí a důstojnosti. Násilí může ukončit jen politické řešení. Snahy Egypta a OSN o zprostředkování řešení mají plnou podporu EU.“

Krátce před dokončením této zprávy se opět rozezněly sirény v Beeršebě, Aškelonu, Jabne, Aradu a Rechovot. V Aškelonu dostala údajně přímý zásah továrna. Zraněni byli tři muži, z toho jeden těžce.