Dnes je 16. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

El-Al má první drúzskou letušku. Pro drúzské ženy v Izraeli je to milník v integraci

2. 7. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Merach Kara ze severoizraelské vesnice Dalijat al-Karmel se stala první drúzskou letuškou společnosti El-Al. Snímek šťastné ženy v uniformě El-Al a certifikátem v ruce vyšel nejdříve jen na twitterovém profilu s lokálními zprávami, o deset dní později však obletěl svět. Úspěch, který pro Merach Karu znamená splnění dětského snu, je zároveň milníkem v integraci drúzské menšiny do izraelské společnosti. Ačkoli drúzové slouží v izraelské armádě a řada jich má dobré společenské postavení, vyšší vzdělání a pracovní uplatnění drúzských žen bývá spíše výjimkou. Důvodem jsou některé zvyky a tradice, držící ženy dál od vyššího vzdělávání i samostatných cest.

Rodina Karových se však před lety přestěhovala do Tel Avivu a jediná dcera v rodině se po civilní službě přihlásila na univerzitu. Při studiu si uvědomila, že sezení u počítače není pro ni. Vydala se tedy na letiště, které ji fascinovalo od čtyř let, kdy uviděla první letušku. „Držela jsem se tátovy ruky a říkala mu: ‚Chci být jako ona,‘“ řekla Merach Kara pro Ynet. Podpora rodičů a bratrů, byla pro uskutečnění jejího snu klíčová.

Během přijímacího řízení nové letušce paradoxně pomohla znalost arabštiny, která je její mateřštinou. Díky ní může snadno komunikovat s arabskými pasažéry, zejména staršími lidmi a dětmi.