Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Dva Palestinci obviněni z teroristicky motivované vraždy Izraelce. Chtěli se pomstít za smrt kamaráda

3. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet obvinila dva Palestince ve věku 19 a 20 let, že ilegálně vstoupili na izraelské území a zavraždili Reuvena Schmerlinga (69) jako pomstu za smrt svého kamaráda, palestinského teroristy, který byl zastřelen při pokusu spáchat útok nožem. Šin Bet odtajnil detaily případu, na který bylo uvaleno informační embargo po dobu vyšetřování. To bylo zahájeno počátkem října, kdy bylo nalezeno Schmerlingovo mrtvé tělo. Oba Palestinci byli zaměstnání ve Schmerlingově podniku na skladování uhlí a vybrali si ho údajně i kvůli osobním antipatiím, od počátku je však vedl nacionalistický motiv, uvedl Šin Bet. Den před začátkem svátku Sukot (4.10.) v dopoledních hodinách jej nalákali do svého pokoje a zabili ho mnohočetnými ranami nožem.

Dvacetiletý Júsef Chálid Mustafa Kamil a devatenáctiletý Muhammad Ziád Abú al-Rúb z Katabíje na Západním břehu vstoupili podle vyšetřovatelů do Izraele dva týdny před plánovanou vraždou a od té doby zůstali na jeho území až do chvíle zločinu. Jejich jména nyní po tři týdny trvajícím informačním embargu zveřejnila izraelská tajná služba, která zpočátku pracovala i s variantou, že se mohlo jednat o vraždu bez nacionalistického motivu.

Oba Palestinci přišli do Izraele s úmyslem zabíjet: motivem bylo podle jejich doznání pomstít se za svého kamaráda Ahmeda Abú al-Rúba, který byl zabit v listopadu 2015 při pokusu pobodat izraelské vojáky u hraniční kontroly na Západním břehu. Nechali se zaměstnat u Reuvena Schmerlinga, obyvatele osady Elkana na Západním břehu, který vlastnil uhelný podnik v izraelské vesnici Kafr Kasim. Předem si zakoupili vražednou zbraň – nůž a vše si důkladně naplánovali včetně útěku zpět na Západní břeh.

V průběhu vyšetřování byly prý získány informace také o dalších plánovaných teroristických útocích na izraelské cíle na Západním břehu a byli zadrženi další obyvatelé Katabíje, jejichž vyslýchání dosud pokračuje.