Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Draci“ z Gazy zapálily už stovky hektarů půdy. Protestující se chystají na den „Naksa“, upomínku na porážku v šestidenní válce

4. 6. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Létající papíroví draci, jež posílají směrem k Izraeli protestující v Gaze a k nimž je připevněna zapálená hořlavina, způsobily největší požáry v sobotu 3. června. Podle izraelských novin se jednalo o nejhorší den od počátku demonstrací v Gaze. Od 30. dubna v Izraeli shořely stovky hektarů půdy. V sobotu večer se požár v přírodní rezervaci Karmia a u stejnojmenného kibucu podařilo desítkám hasičů dostat pod kontrolu. Zdevastováno však přitom bylo 200 až 300 hektarů půdy, poškozena byla tamní fauna i flora. Celkově hasiči v sobotu zasahovali u tří velkých a několika menších požárů u hranic s Gazou. U všech se vyšetřovatelé kloní k názoru, že je mají na svědomí právě „létající draci“. Jeden takový drak s připevněnou výbušninou přistál v Izraeli v neděli, ženistům se podařilo bombu zneškodnit ještě předtím, než explodovala. IDF na incident zřejmě kvůli už tak napjaté situaci na hranici neodpověděla. Bezpečnostní složky se připravují na pondělí, kdy Gazané zaznamenají svůj „Naksa“ den, který má upomínat na izraelskou porážku Arabů v tzv. šestidenní válce roku 1967.

Předpokládá se, že Hamás bude organizovat masivní protesty u izraelských hranic s Gazou, podobné těm, jako u příležitosti Velkého pochodu návratu na den Nakby (vyhlášení nezávislosti Izraele r. 1948) a vyhlášení přesunu ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle prohlášení Chalíla al-Haji na oficiální televizní stanici Hamásu al-Aksá budou protesty pokračovat, dokud Palestinci nedosáhnou svých cílů. Podle něj protesty v minulých měsících světu ukázaly, jak Palestinci trpí v rukách Izraele. Dodal, že pochody jsou zaměřeny na zrušení blokády Gazy a na pozvednutí mezinárodního povědomí o právu návratu palestinských uprchlíků (a jejich potomků).

Hnutí Hamás, které vládne v Gaze, se snaží protesty vylíčit jako spontánní lidové a hlavně nenásilné povstání. Nicméně i televizní proslovy ukázaly, že sám nabádá Palestince k účasti na nich a k násilnému chování. Například minuý pátek demonstrující zapalovali u hranic penumatiky a pokoušeli se poškodit izraleskou bezpečnostní infrastrukturu. Někteří stříleli na vojáky a u přechodu Karni se pokusili detonovat několik výbušnin. Následující den pokračovali v pouštění zápalných draků na izraelské území a odpalování raket. Na židovské komunity na izraelském území bylo po třech dnech trvajícího příměří mezi Hamásem a Izraelem vypáleno šest raket.

V souvislosti s prohášením izraelských představitelů, že se bezpečnostní síly země soustředí hlavně na sever hranic se Sýrií a Libanonem, ohoržení jihoizraelští občané se podle svých slov cítí jako „občané druhé kategorie“. „Měli jsme tři dny klidu, ale věděli jsme, že to zas přijde. Nemůžeme věřit našim sousedům, totiž obyvatelům Gazy, ani naší vládě,“ postěžovala si zpravodajství Jerusalem Online jedna obyvatelka jihoizraelské obce s tím, že příměří se de facto nekonalo, protože zápalní draci a balóny dolétávaly na jižní území i tak.