Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Dobrá zpráva: u Eilatu se po letech objevila kareta obrovská

12. 2. 2019, -rjw- |  Izrael

EILAT – Životní úlovek se podařil koncem ledna Omrimu Yosefu Omassimu, když při potápění vyfotografoval vzácnou mořskou želvu – karetu obrovskou. Tento inspektor Izraelského úřadu pro přírodu a parky dokumentuje podmořskou přírodu Eilatského zálivu už více než deset let. Přibližně stejnou dobu nebyly v oblasti vidět ani karety a zdálo se, že Eilat už zůstane bez nich. Karety obrovské nemají mnoho nepřátel: kromě lidí si na ně troufnou jen větší žraloci. Škodí jim ale znečištění, masivní rybolov a ničení pláží. Každá karetí samička se totiž vrací naklást vejce do písku na stejnou pláž, kde se sama vylíhla. Měnit tento zvyk je pro karety obtížné. V silně obydleném v využívaném Středomoří se tak ročně objeví jen asi 10-20 hnízd karet. Vejce i nově vylíhlá želvata jsou snadnou kořistí mnoha predátorů: snůška mívá kolem 130 vajec, ale dospělosti se pravděpodobně dožije jen každá stá vylíhlá kareta.

Pan Omassi pojmenoval želvu Šani, po dobrovolné ochránkyni přírody, která s ním byla u pozorování. Je paradoxní, že Šani byla viděna nedaleko přístavu, v němž Ashkelon Pipe Company vykládá ropné tankery. Buď je společnost mimořádně opatrná, nebo si karety zvykají.

Eilat a jeho okolí přiláká každoročně tisíce turistů, těšící se vzácnou mořskou faunu a flóru. Netěšte se ale, že na své expedici uvidíte právě Šani. Karety obrovské jsou plaché a navíc není jasné, jestli v oblasti zůstane. Možná ale potkáte některou její „příbuznou“ z karet obecných nebo kožatek.