Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Devětadvacetiletá Izraelka zavražděna svým arabským milencem: prý kvůli „osvobození palestinských vězňů“

3. 8. 2017, -mk- |  Izrael

CHOLON – Devětadvacetiletá Michal Halimiová z osady na Západním břehu byla dva měsíce po svém zmizení nalezena mrtvá. K vraždě se přiznal její palestinský milenec Muhammad Charuf původem z Náblusu, který také policii sdělil, kde její tělo najde – v písečných dunách nedaleko středoizraelského města Cholon, kde ji uškrtil, poté na ni házel kameny a nakonec její mrtvolu ukryl. Halimiová byla vdaná žena v pokročilém stádiu těhotenství, když opustila domov kvůli svému milenci, s nímž podle všeho plánovala začít žít: pár zveřejnil řadu svých společných fotek i na sociálních sítích a hovořilo se o zásnubách. Proč nakonec došlo k vraždě, není zcela jasné. Charuf policii sdělil, že motivem bylo „dosáhnout osvobození palestinských vězňů“. Policie se však kloní spíše k tomu, že šlo o kriminální zločin, nikoli nacionalisticky motivovaný teroristický čin.

Předpokládá se, že Charuf bude nyní obžalován za vraždu, neoprávněné držení zbraně a ilegální pobývání v Izraeli s falešným pasem. Deník Haaretz připomněl, že jen v letech 2011-2015 zemřelo v Izraeli sto žen jako oběti domácího násilí.

Také podle deníku Jerusalem Post, který citoval organizaci Jad le-achim, se nejedná zdaleka o ojedinělý případ. „Je to jen část dlouhé statistiky židovských žen, které se zapletly do milostného vztahu s Araby a nakonec se ocitly v ohrožení násilím, v situaci, kdy se nemohly nadechnout,“ sdělila organizace Jad le-achim s tím, že podobné případy řeší často a snaží se ženám v takové situaci pomoct začít nový život.