Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Desítky tisíc Izraelců demonstrovaly proti Netanjahuovi a vládní korupci

5. 12. 2017, -mk- |  Izrael

TEL AVIV – Nový návrh zákona, který má podle kritiků krýt politiky vyšetřované kvůli korupci, vyvolal v Izraeli vlnu nevole a vyhnal do ulic desetitisíce lidí. Největší demonstrace proběhla v sobotu 2. prosince večer v Tel Avivu, menší protesty proběhly však také ve městech Haifa, Roš Pina a Jeruzalémě. Protestující na demonstraci, nazvané „Pochod hanby“, nesli především transparenty s hesly proti premiérovi Benjaminu „Bibi“ Netanjahuovi – podle mínění mnohých totiž má nový zákon chránit především jeho, protože je vyšetřován v souvislosti s hned dvěma korupčními kauzami. Podle jednoho z řečníků, Meniho Naftaliho – někdejšího šéfa premiérovy rezidence, který v minulosti vyhrál soudní spor proti Netanjahuovi kvůli porušování zaměstnaneckých práv – na demonstraci pronesl, že zde neprotestuje „pravice ani levice“, jakkoli pravděpodobně bude demonstrace označena za levicový protest proti současné vládě.

Návrh nové legislativy, který už prošel prvním čtením, chce zakázat policii, aby zveřejňovala podrobnosti z vyšetřování korupčních kauz v případě veřejných činitelů. Podle kritiků má nový zákon krýt vysoce postavené politické představitele, naopak zastánci zákona jej hájí jako pokus bránit práva podezřelých.

Benjamin Netanjahu, proti němuž jsou protesty zaměřeny především, je v současnosti vyšetřován v rámci dvou korupčních kauz: v první z nich je podezřelý, že přijímal dary od bohatých byznysmenů, a v druhé se jedná o jeho údajné domluvu s vlastníkem vlivného izraelského deníku, že mu zajistí příznivější mediální obraz.

Demonstrace se vedle zmiňovaného Meniho Naftaliho účastnil i bývalý generální prokurátor Michael Ben Jair, dále bezpečnostní a zahraničněpolitický expert profesor Uzi Arad a generálmajor ve výslužbě Amiram Levin. Ti všichni zde řečnili proti korupčním skandálům současného premiéra. Demonstrující na pochodu, který vedl v Tel Avivu Rotschildovým bulvárem až na náměstí Ha-Bimy, provolávali hesla spojující vládu s velkým světem byznysu a podsvětím a volali po uvěznění premiéra Netanjahua.