Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Dan Propper, nový honorární konzul České republiky v Jeruzalémě, má rodinné kořeny v Praze a Teplicích

30. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Česká republika v úterý 29. května otevřela v Jeruzalémě slibovaný honorání konzulát. Honorárním konzulem se stal izraelský podnikatel Dan Propper, který podle svých slov dostal tuto nabídku přibližně před rokem. Propper vidí svůj přinos hlavně v propojení byznysu obou zemí, v Česku podniká. A s ohledem na český původ svých obou rodičů nabídku přijal. Ze strany otce má Propperova rodina kořeny v Teplicích a v Praze, matčina rodina byla z jihomoravských Nemochovic. Propperovi rodiče opustili Československo ještě před válkou a dnes osmaosmdesátiletý Dan Propper se narodil v Tel Avivu. V Krupce u Teplic, blízko místa, kde už na konci 19. století podnikal jeho dědeček, Propper roku 2007 investoval přes 700 milionů korun do továrny na výrobu sójového masa. Otevření honorárního konzulátu v Jeruzalémě však není zcela novinkou. Do roku 2016 zde byla honorární konzulkou česká rodačka a izraelská televizní novinářská legenda Taťána Hoffmanová.

Kromě konzulátu v Jeruzalémě má Česká republika své velvyslanectví a České centrum v Tel Avivu a honorární konzulát v jihoizraelském Eilatu a honorární generální konzulát v Haifě. Do konce roku chce ministerstvo zahraničí otevřít České centrum i v Jeruzalémě – západním, jak ve svém prohlášení zdůrazňuje.

„Česká republika již v minulém roce vyjádřila svou pozici ohledně Jeruzaléma jako hlavního města Státu Irzael a to v hranicích z roku 1967… Tento krok nemá žádný vliv na konečnou dohodu týkající se Jeruzaléma, stejně jako ji nemá umístění diplomatických zastoupení (pro Palestinskou samosprávu, pozn.red.) řady evropských zemí ve východním Jeruzalémě. Česká republika také plně respektuje společnou pozici Evropské unie, která považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izrael a budoucího Státu Palestina,” uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zahraničí.