Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Další zemětřesení v Izraeli. Byly evakuovány tři byty, připravuje se plán prevence

10. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

TIBERIAS – Zemětřesení o síle 3,9 stupňů Richterovy stupnice zažili v pondělí 9. července dopoledne obyvatelé Safedu. Severozápadní břeh Galilejského jezera již od minulého týdne sužují půdní otřesy. Jejich počet již přesáhl několik desítek. Epicentrum se nachází nedaleko města Tiberias, kde již musely být evakuovány tři byty. Městský úřad zřídil pro obyvatele nouzovou linku, na níž mohou volat o rady a pomoc. Zatím nebyli hlášeni žádní zranění ani vážnější hmotné škody. Kvůli zeměpisné poloze Izraele na rozhraní dvou tektonických desek jsou zde zemětřesení relativně častá, ale malá. Obyvatelé i úřady však mají obavy, aby otřesy nenabraly podobné síly jako při tzn. Jerišském zemětřesení v roce 1927, které zabilo 600 lidí a 700 dalších při něm bylo zraněno. Další vývoj totiž není schopen nikdo předpovědět.

Ministr obrany Avigdor Lieberman ve čtvrtek oznámil, že vládě během července představí několikaletý plán na prevenci zemětřesení. Izraelská armáda podle něj nyní provedla velké cvičení pro případ silných půdních otřesů.

Poslanec strany Šas Jinon Azoulai již stihl při dvojitých otřesech půdy minulý týden ve středu z tektonické činnosti obvinit příslušníky směrů progresivního judaismu, kteří žádají o renovaci egalitářského oddělení u Západní zdi.