Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Další vlna násilí: nepokoje propukly v celé zemi, útoky i v Tel Avivu

10. 11. 2014, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Násilnosti, které propukly tento víkend v Izraeli jako reakce na zastřelení mladého Palestince, který ohrožoval policistu nožem, se tentokrát dostaly až do centrální části země, k Tel Avivu. Maskovaní útočníci v neděli večer arabském městě Tajba zastavili židovského řidiče, jehož vůz následně zapálili. Řidiči se podařilo za pomoci místního Araba dostat se do bezpečí. Na hlavní dopravní tepně mezi Tel Avivem a Jeruzalémem byly dva autobusy napadeny kameny, házení kamenů a zápalných lahví se nevyhnulo čtvrtím Abú Tor a Bejt Hanina. V pondělí dopoledne byli v pravděpodobných teroristických útocích pobodání dva lidé: dvacetiletá žena u nemocnice Hadasa v Jeruzalémě a rovněž asi dvacetiletý muž v Tel Avivu.

V sobotu 8. listopadu ráno došlo ve vesnici Kfar Kana k potyčce mezi policistou a arabským mladíkem, který jej ohrožoval nožem. Policista, který přišel do vesnice zatknout podezřelého z hození omračujícího granátu, útočníka v obraně zastřelil. Zastřelený byl dvaadvacetiletý Chair Hamdan, obyvatel vesnice. Později desítky protestujících zapálili kontejnery a vztyčili barikády u vjezdu do vesnice. Maskovaní útočníci se rovněž pokoušeli vyprovokovat střet s policejními příslušníky, kteří se nacházejí na hraničním přechodu Bejt Oren a okolí. Místní obyvatelé sice tvrdí, že jejich vesnice nyní vypadá jako válečné pole, prý ale nebylo nutné, aby policista začal střílet – mohl použít slzný sprej. Hamdan byl policií okamžitě vzat do nemocnice v Afule, kde ale střelným poraněním podlehl. Policie celý incident vyšetřuje.

Protesty se později přenesly i do dalších oblastí Izraele, kde žijí příslušníci arabské komunity. Bouřili i studenti na univerzitách v Haifě a Tel Avivu. „Pokud se neozveme, může se policie zachovat takto i příště a nevíme, kdo bude další na řadě,“ sdělil jeden z protestujících. Na transparentech se objevily hesla jako „Provinění: Arab, rozsudek: Smrt“. K protestujícím v Haifě se připojily také politické subjekty jako arabská nacionalistická strana Balad a zavlály zde i vlajky Islámského džihádu. V Tel Avivu přišly arabské demonstranty konfrontovat židovští pravicoví aktivisté s hesly: „Nechceme další mrtvé policisty“ nebo „Nejdřív autem, potom nožem – dost teroristickým útokům“.

V Tel Avivu byl v pondělí dopoledne pobodán mladík na vlakové zastávce Hagana. Policie na místě zatknula osmnáctiletého útočníka z města Nábulus. Pobodaný asi dvacetiletý muž, který v současnosti plní vojenskou službu, byl převezen do nemocnice Tel ha-Šomer ve vážném stavu. Dvacetiletá dívka, která se téhož dne stala obětí útoku nožem u nemocnice Hadasa v Jeruzalémě, je rovněž v ohrožení života. Útočníka policie zadržela.

Velké arabské protesty se konaly také v městech Um Al- Fahm, Tira a Tajba. Několik silnic bylo pro židovské řidiče uzavřeno. V městě Tajba unikl v neděli večer židovský řidič pokusu o lynč. Za pokřiku „Alláhu akbar“ dav maskovaných útočníků zaútočil na jeho vůz a vytáhl jej z něj. Muži se naštěstí podařilo utéct a díky jednomu místnímu obyvateli se dostal do bezpečí. Auto útočníci zapálili. „Mám v Tajbě přátele, které jsem přijel navštívit,“ sdělil potom čtyřicetiletý muž médiím. „Celý život pracuji s arabským sektorem a nikdy by mě nenapadlo, že se tohle může stát. Přeju si, aby se tohle nepřihodilo už nikdy nikomu,“ řekl.

Izraelský prezident Reuven Rivlin vydal po sledu víkendových událostí mediální prohlášení, v němž vyzývá Izraelce, tedy jak Židy, tak Araby, k převzetí odpovědnosti. „Nikdy předtím nebyla výzva k odpovědnosti relevantní tak, jak za těchto dní, kdy se na sebe my, Izraelci, Židé i Arabové, kteří tu spolu žijeme, díváme s podezřením i hněvem. Teď nacházíme všechny důvody, abychom sami sebe upevnili ve svých vlastních přesvědčeních, ale měli bychom se sami sebe ptát, jestli je tohle budoucnost, kterou chceme pro své děti,“ prohlásil Rivlin. „Pokud nepřevezmeme odpovědnost za sebe my sami, někdo jiný to udělá za nás,“ dodal.