Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Další teroristický útok v Jeruzalémě: řidič najel autem do lidí na zastávce, jeden mrtvý

5. 11. 2014, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Už ke třetímu vražednému teroristickému útoku za poslední dva týdny došlo dnes ráno v Jeruzalémě. Podruhé přitom byla vražedná zbraň stejná: obyčejný automobil. Tak jako před čtrnácti dny dnes opět palestinský řidič najel dodávkou do skupiny lidí čekajících na tramvajové zastávce. Jeden z nich, osmatřicetiletý drúzský příslušník pohraniční policie, byl na místě mrtvý. Dalších čtrnáct bylo zraněno, z toho dva těžce. Osmačtyřicetiletý řidič poté ještě vystoupil z auta a vyzbrojen kovovou tyčí se pustil do potyčky s policisty. Následně byl zastřelen. Terorista, jehož čin už mezitím oslavuje Hamás, byl osmnáct let vězněn v Izraeli za únos vojáka. Později byl propuštěn na svobodu spolu se stovkami dalších výměnou za osvobození uneseného vojína Gilada Šalita.

K útoku došlo na stanici Hrob Šimona Spravedlivého ve východním Jeruzalémě, v oblasti, ke spolu sousedí čtvrť arabská a ortodoxní. Alespoň o tom hovořily první informace o této tragické události. Ze zpráv policie však vyplývá, že řidič za sebou zanechal zraněné oběti na třech různých místech podél téže silnice, než se podařilo jej zneškodnit. Brzy se objevila také amatérská videa, která ukazují moment, kdy terorista vjíždí v plné rychlosti na tramvajovou refýž do lidí, některé jeho vůz odhodí a jiným se podaří včas uskočit.

Později média vydala zprávu, že obětí útoku byl osmatřicetiletý důstojník pohraniční policie Džadan Asad z drúzské vesnice Bejt Džan. Asad byl otcem tříletého chlapce a zanechal za sebou také těhotnou manželku v pátém měsíci. Internetový deník Times of Israel citoval Asadova otce, který řekl, že jeho syn „miloval Jeruzalém a miloval svou službu“, a vyzval ke smíru, který by zamezil dalším obětem na životech – ať už mezi Židy, Araby či Drúzy.

Útočník byl identifikován jako osmačtyřicetiletý Ibrahím al-Akary ze čtvrti Šuafat ve východním Jeruzalémě, otec pěti dětí. Podle zpráv se jednalo o člena Hamásu, navíc bratra Palestince, který si odpykával trest v izraelských věznicích za únos vojáka a byl propuštěn v rámci dohody o výměně stovek zajatců za uneseného Gilada Šalita.

Hnutí Hamás se také k smrtícímu útoku hrdě přihlásilo. Jeho mluvčí Mušír al-Masrí velebil teroristu jako mstitele: „Jsme na straně těch, kteří vykonávají mstu za prolitou krev strážců mešity Al-Aksá,“ napsal na Twitteru. Zřejmě přitom narážel na ranní incident, kdy došlo na Chrámové hoře ke srážkám mezi výtržníky a policií. Server Ynet news citoval také člena vysoce postaveného člena Hamásu Fawzího Bahrúma, který vyzval k dalším násilným akcím: „Oslavujeme tuto hrdinskou operaci a voláme… po dalších podobných.“

Amatérský videozáznam ukazující vlastní útok a poté dopadení teroristy – POZOR, OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBĚRY
(zdroj: Chadašot 0404)