Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Čtyři lidé zraněni při útoku na telavivské promenádě

24. 4. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Tři muži a jedna žena ve věku 50 až 70 let utrpěli v neděli 23. dubna na telavivské promenádě lehká zranění. U hotelu Herods, který se nachází na ulici Ha-Jarkon, je kolem půl třetí odpoledne pobodal osmnáctiletý Palestinec z města Nábulus na Západním břehu, který se do Izraele dostal na jednodenní cestovní povolení patřící organizaci Natural Peace Tours. Organizace, která sídlí v Tel Avivu, má za cíl budovat vztahy mezi Palestinci a Izraelci. Útočník se utíkal schovat do hotelu Leonardo Beach, kde byl personálem hotelu přemožen, a zanedlouho nato zatčen policií a předběžně vyslechnut členy bezpečnostní služby Šin Bet. Ti konstatovali, že se podle všeho jednalo o nacionalisticky motivovaný útok. Po tomto incidentu izraelské ministerstvo pro civilní záležitosti na Západním břehu oznámilo, že jednodenní vstupní povolení do Izraele, která byla vydána jednotlivým organizacím, budou zmrazena až do uzavření vyšetřování.

Izrael vydává přibližně sto tisíc pracovních povolení pro Palestince ze Západního břehu. Jednodenní povolení jsou pak vydávána za účelem turismu nebo nevládním organizacím, aby mohly organizovat setkání. Podle izraelských bezpečnostních složek rovněž denně do země vstoupí desítky tisíc Palestinců ilegálně za prací.

Zatímco dříve byla v odpovědi na teroristické útoky v Izraeli pracovní povolení Palestincům plošně rušena, minulý ministr obrany Moše Jaalon během poslední vlny teroristických útoků, která se vzedmula v říjnu 2015, přikázal, aby tato povolení zůstala v platnosti, aby se vyhnul nařčením z kolektivního trestu i aby zmírnil vypjatou situaci.

Video: Palestinec zaútočil nedaleko promenády v Tel Avivu